Niedziele handlowe, to temat który często interesuje Polaków. A ich lista w 2023 roku jest dosyć krótka. Czy 12 lutego jest niedziela handlowa? Sprawdź, jakie sklepy są otwarte i w jakich godzinach!
Czy 12 lutego jest niedziela handlowa?
Pierwsza tegoroczna niedziela handlowa jest już za nami, a na kolejną trzeba będzie trochę zaczekać. Bowiem w niedzielę 12.02.2023 galerie, sklepy spożywcze i markety typu Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi, Top Market są zamknięte. Przypominamy natomiast, że otwarte będą:
- apteki,
- niewielkie sklepy osiedlowe,
- sklepy działające na zasadzie franczyzy,
- stacje paliwa,
- restauracje,
- kawiarnie,
- puby,
- piekarnie i cukiernie,
- sklepy i placówki na dworcach,
- kwiaciarnie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na luty nie przewidziano ani jednej niedzieli handlowej. Większych zakupów nie uda nam się zrobić również w żadną niedzielę przypadającą w marcu. Najbliższa niedziela handlowa będzie bowiem miała miejsce dopiero 2 kwietnia 2023 roku.
Ograniczenia w sprzedaży
Od dłuższego czasu handel w niedzielę jest znacznie ograniczony w naszym kraju. Zmiany te wprowadziła nowelizacja specjalnej Ustawy w 2018 roku. Od tego czasu zakupy można zrobić jedynie w wybrane niedziele w danych miesiącach.
Jeszcze pięć lat temu spośród wszystkich niedziel w roku - 29 było niedzielami handlowymi. Rok później ich liczba spadła do 15. Natomiast od 2020 r. pozostało ich już tylko 7 i ten stan utrzymuje się na stałym poziomie.
Które niedziele będą handlowe?
Układ niedziel handlowych reguluje artykuł 7. ustawy ograniczającej sprzedaż. Zgodnie z nim, sklepy mogą działać bez ograniczeń w:
- niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
Niedziele handlowe w 2023 roku:
- 29 stycznia
- 2 kwietnia
- 30 kwietnia
- 25 czerwca
- 27 sierpnia
- 17 grudnia
- 24 grudnia.
Warto pamiętać, że dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają ograniczenia handlu przewidziano kary. Wynosi ona od 1 do 5 tysięcy zł. Natomiast jeżeli sprawa trafi do sądu, maksymalna wysokość grzywny może wzrosnąć do 100 tys. złotych.