Zmiana w składaniu wniosków 500 plus!

Justyna
Dofinansowania
29.01.2023 9:08
Zmiana w składaniu wniosków 500 plus!

Minister rodziny Marlena Maląg przypomniała, że już w lutym rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy programu „Rodzina 500 plus". Wskazujemy, co trzeba zrobić, żeby dostać pieniądze.

Rusza nowy nabór wniosków

W czwartek (26 stycznia) odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez minister rodziny Marlenę Maląg wspólnie z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adamem Andruszkiewiczem i prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. W tej trakcie Minister Maląg przekazała:

„Już 1 lutego rusza nowy nabór wniosków na nasze sztandarowe świadczenie 500 plus”.

Zmiana w programie 500 plus

Przypomniała jednocześnie, że, inaczej niż w poprzednich latach, wnioski będą przyjmowane tylko w formie elektronicznej. Dodała, że jeszcze w 2016 roku wnioski składano wyłącznie w formie papierowej.

Obsługą przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przekazywaniem pieniędzy zajmuje się ZUS. Samo świadczenie jest natomiast wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej.

Wsparcie dla rodzin

Nowy okres świadczeniowy potrwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Dodatkowo minister zwróciła uwagę, że:

„Tutaj bardzo ważne jest, aby do kwietnia te wnioski złożyć, bo wtedy mamy płynność w wypłacie świadczeń, nie mamy żadnej luki. Do tej pory ze świadczenia "Rodzina 500 plus" każdego miesiąca korzysta około 7 mln dzieci. Widzimy, jakie to potężne wsparcie. Od początku funkcjonowania programu to ponad 220 mld zł”.

Marlena Maląg dodała, że polskie rodziny są wspierane także poprzez świadczenia takie jak „Dobry start" czy „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo, w ich ramach wypłacono w zeszłym roku ponad 3 mld 700 mln zł.

Jak złożyć wniosek o wypłatę 500 plus?

Świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Wnioski o jego wypłatę należy składać w formie elektronicznej, poprzez system Empatia, bankowość elektroniczną lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Wystarczy wejść na stronę swojego banku i dowiedzieć się, czy uruchomił on taką usługę. W przypadku składania wniosków poprzez system Empatia, czy PUE,  dokładną instrukcję można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod podanym adresem:

https://www.zus.info.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-rodzina-500-plus-on-line/

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną