Obowiązkowe świadectwa energetyczne! Zmiany dla właścicieli nieruchomości.

Martyna
Prawo
27.01.2023 20:06
Obowiązkowe świadectwa energetyczne! Zmiany dla właścicieli nieruchomości.

Dotychczas świadectwo energetyczne było obowiązkowym dokumentem przekazywanym przez właściciela nieruchomości osobie kupującej mieszkanie. Rząd jednak ogłosił zmiany w przepisach, w tej sprawie. Przedstawiamy co się zmieni jeszcze w tym roku!  

Rynek nieruchomości w Polsce 

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że postanawia wyprowadzić się z domu rodzinnego. Nic więc dziwnego, że największą ilość mieszkań wynajmują młodzi ludzie, którzy wkraczają w „dorosłe życie”. W późniejszym etapie większość osób decyduje się na kupno nieruchomości. Jak wynika z badań: 

Według ubiegłorocznego raportu firmy CBRE mieszkania od prywatnych właścicieli i od firm wynajmuje tylko 4 proc. Z nas. Na tle średniej europejskiej – 31 proc. czynszów w całym kraju wzrosło średnio o ok. 20 proc.” – regiodom.pl 

Przy kupnie lub wynajmie nieruchomości warto pamiętać o prawie do przedstawienia przez właściciela mieszkania świadectwa energetycznego.  

Przekazanie dokumentu 

„Świadectwo energetyczne to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia.” -  gov.pl 

28.04.2023 w życie wejdzie przepis dotyczący obowiązkowego przekazania najemcy świadectwa energetycznego. Zgodnie z prawem wynajmujący będzie musiał to zrobić w momencie podpisywania umowy najmu. W przypadku odmowy przekazania dokumentu zostanie na niego nałożona kara w wysokości 5 tys. zł.  

Przepisy 

Co więcej świadectwo musi znajdować się w widocznym miejscu, w przypadku gdy nieruchomość posiada metraż powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości. To samo dotyczy powierzchni powyżej 500 m2, w której są świadczone usługi dla ludności. 

Dokumenty od 2009 r. są tworzone przez projektantów podczas planowania budynków, a następnie dołączane są wraz z zawiadomieniem o ukończeniu budowy 

Jeżeli właściciel nieruchomości nie posiada świadczenia energetyki to musi się on udać do firmy z branży budowlanej lub zajmującej się instalacjami. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaznacza, że wprowadzenie obowiązku przekazywania świadectwa energetycznego ma na celu promowanie budownictwa niosącego za sobą oszczędzanie energii.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną