Zmiany w 500+! Co się zmienia?

Katarzyna
Newsy
06.01.2021 14:15
Zmiany w 500+! Co się zmienia?

Świadczenie 500+ w Polsce funkcjonuje od 1 kwietnia 2016 roku. Celem tego świadczenia miało być podniesienie liczby urodzeń, ponieważ  mamy obecnie niż demograficzny. Jak się okazuje, założeń tych nie udało się osiągnąć, ponieważ świadczenie nie spowodowało, że w Polsce od tego czasu rodzi się więcej dzieci. Mimo to rząd nie ma w planach likwidacji tego świadczenia, tylko wprowadza kilka zmian, które weszły w życie w 2021 roku. Sprawdźcie, co się zmienia!

Zdjęcie Zmiany w 500+! Co się zmienia? #1

Program „Rodzina+”

Program 500+ ma swoich zwolenników, którzy uważają, że państwo powinno pomagać rodzicom w sposób finansowy, ponieważ dzięki temu łatwiej jest im wychować swoje dzieci. Przeciwnicy natomiast uważają, że nie powinno się dawać rodzicom pieniędzy, tylko wprowadzić pomoc w innej formie niż pieniężna, np. poprzez różne ulgi czy odliczenia. Na początku plan zakładał, że ze świadczenia mogą skorzystać rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, ponieważ wtedy zasiłek przysługiwałby na drugie dziecko. Państwo jednak zmieniło swoje założenia i teraz dodatkowe „500+” otrzymuje się na każde dziecko.

Brak baby boom

Świadczenie to nie spowodowało, że liczba dzieci w Polsce wzrosła, jak pierwotnie zakładano. W związku z tym obecnie w dokumentach można przeczytać, że celem tego programu nie był „regularny wzrost liczby urodzeń obserwowany z roku na rok”. Wychodzi więc na to, że rządzący nie spodziewają się już baby boom, a świadczenie to ma na celu poprawę sytuacji finansowej polskich rodzin. Jak na razie partia rządząca nie ma zamiaru likwidować tej pomocy, a głosy o rzekomej jej zmianie nie są prawdziwe. Jak na razie zmianie w tym roku ulegają tylko kwestie formalne.

Zdjęcie Zmiany w 500+! Co się zmienia? #2

Terminy złożenia wniosku 

W zeszłym roku w związku z panującą epidemią nie trzeba było składać ponownie wniosku o wypłatę tego świadczenia. Termin jego obowiązywania wydłużył się automatycznie. W tym roku jednak, aby świadczenie było kontynuowane trzeba złożyć wniosek ponownie. Można to będzie zrobić już od 1lutego, ale tylko drogą elektroniczną. Papierowo natomiast urzędy będą przyjmowały ten wniosek od 1 kwietnia. Dla osób, które złożą wniosek od końca kwietnia, świadczenie to będzie wypłacane od 1 czerwca. Złożenie wniosku w maju oznacza wypłatę do końca lipca. Wypłaty do wniosków złożonych w czerwcu będą następowały do końca sierpnia. Okres trwania świadczenia to rok,  czyli od 1 czerwca 2021  do końca maja roku 2022.

Zawieszenie wypłaty

Niezłożenie wniosku w wyznaczonym terminie będzie miało negatywne skutki. Świadczenie zostanie wtedy zawieszone, do czasu złożenia odpowiedniego wniosku. Uprawnienia do pobierania zasiłku na dziecko mogą stracić rodzice, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim, pobiera to świadczenie na własne potomstwo lub otrzymuje podobną pomoc z innego kraju.