Od dziś można składać wniosek o 500 plus na nowych zasadach

Agnieszka

Newsy

01.02.2022 9:42

Od dziś można składać wniosek o 500 plus na nowych zasadach

 Już od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną.

Zdjęcie Od dziś można składać wniosek o 500 plus na nowych zasadach #1

Wnioski o 500 plus od 1 lutego

Od wtorku 1 lutego można już składać wnioski na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. 

Zaszło jednak kilka zmian. Po pierwsze, od 2022 roku obsługą wniosków i przydzielaniem świadczenia zajmuje się już wyłącznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Po drugie, wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. 

“Minister @MarlenaMalag w @RadiowaJedynka: dziś, 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w rządowym programie #Rodzina500Plus. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez PUE @zus_pl, portal Empatia #MRiPS i bankowość elektroniczną.” - czytamy na Twitterze Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Wnioski złożone przed 1 stycznia 2022

Osoby, które na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku złożyły wniosek, nadal będą otrzymywać świadczenie przez poprzedni organ. Nie trzeba składać wniosku ponownie na ten okres. 

Nowy wniosek, który uprawnia do pobierania świadczenia w okresie 1 czerwca 2022 od 31 maja 2023 należy jednak złożyć już w ZUSie.

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty 500 plus nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.

 

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Od tego roku wniosek o 500 plus można składać wyłącznie online przez Platformę PUE ZUS, portal [email protected] na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

- Tak naprawdę, już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom. Od 1 stycznia wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Warto też przypomnieć, że pieniądze z 500 plus będzie można otrzymać jedynie na konto bankowe. Nie będzie już możliwości pobrania świadczenia w formie gotówki. 

Jak złożyć w niosek o 500 plus z PUE ZUS?

 1. Zaloguj się do PUE ZUS.
 2. Przejdź do zakładki “Ogólny”.
 3. Kliknij w “Rodzina 500+.
 4. Kliknij w okienko pojawiające się pod spodem “Utwórz nowy wniosek”.
 5. Następnie uzupełnij swoje dane i kliknij dalej.
 6. Na następnej stronie konieczne będzie wpisanie swojego rachunku bankowego. 
 7. Na kolejnej stronie podaj dane dzieci, na które starasz się o świadczenie.
 8. Odpowiedz na kolejne pytania z wniosku.
 9. Zatwierdź wniosek.
 10. Dane pojawią się w tabeli. Możesz je edytować lub usunąć. 
 11. Po przejściu dalej uzupełnij dodatkowe dane swoje, małżonka i dzieci - jeśli będzie tego wymagał wniosek. 
 12. Zaznacz wymagane oświadczenia.
 13. Kliknij “dalej” i wniosek jest gotowy.
 14. Podpisz i wyślij wniosek.

Obejrzyj krótki filmik ze szczegółową instrukcją składania wniosku: