Jak opodatkować wynajem mieszkania w 2023?

Martyna

Podatki

19.01.2023 16:48

Jak opodatkować wynajem mieszkania w 2023?

Osoby, które wynajmują mieszkania dotychczas mogły to robić w ramach działalności gospodarczej lub poza działalnością gospodarczą. Rząd ogłasił zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego. Wyjaśniamy szczegóły. 

Prawo

Według raportu opublikowanego przez firmę CBRE:

„Mieszkania od prywatnych właścicieli i od firm wynajmuje tylko 4 proc. z nas. Na tle średniej europejskiej – 31 proc.”regiodom.pl

W ubiegłym roku osoby, które zarabiały na wynajmowaniu mieszkań były zobowiązane rozliczyć podatek według przyjętej skali podatkowej lub ryczałtem. Zgodnie z przepisami formę opodatkowania należało wybrać na początku roku i nie można było jej zmienić. Jednak od 1.07.2022 r. po wprowadzeniu Polskiego Ładu 2.0. system podatkowy uległ zmianie.

Przykładowo, jeżeli osoba wybrała na początku roku ryczałt to będzie mogła ona zmienić tą formę opodatkowania.

Zmiany

Rząd zapowiedział, że w 2023 r. nie będzie już wyboru. Jedyną formą opodatkowania będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Ponadto stawki podatku są niższe. W przypadku najmu podstawowa stawka ryczałtu wynosi 8,5 %. Natomiast, jeżeli właściciel przekroczy roczny przychód w wysokości 100 tys. zł to od nadwyżki stawka ryczałtu będzie wynosić 12,5%.

Co więcej podatnik jest zobowiązany samemu obliczyć ryczałt za dany miesiąc i wpłacić pieniądze na mikrorachunek do dnia 20 kolejnego miesiąca.

Istnieje również możliwość rozliczenia kwartalnego dla osób, których dochody za poprzedni rok nie przekroczyły 200 tys. euro.

Zdjęcie Jak opodatkować wynajem miesznia w 2023? #1

Zakaz amortyzacji

Kolejną zmianą obowiązującą od 2023 r. jest zakaz amortyzacji mieszkań. Wprowadzony przepis został zlikwidowany przez Polski Ład. Prawo zezwala jednak na taką możliwość przez rok w przypadku mieszkań, które zostały zamortyzowane przed 1.01.2022 r. W bieżącym roku jest już ona niemożliwa.

Czy wprowadzone zmiany są lepsze niż obowiązujące przepisy w ubiegłym roku?