Jak przyjąć księdza po kolędzie? 7 zasad, które warto znać!

Martyna P.

Styl życia

11.01.2023 10:19

Jak przyjąć księdza po kolędzie? 7 zasad, które warto znać!

Zaraz po świętach Bożego Narodzenia księża rozpoczynają wizyty duszpasterskie zwane potocznie kolędami. Ich celem jest pobłogosławienie mieszkańców oraz ich domów. Jak przyjąć księdza po kolędzie? Jak się przygotować? Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania.

Co roku w styczniu księża wyruszają do mieszkańców parafii na kolędę. Obowiązek ten nałożony jest na proboszczów oraz osoby duchowne przez prawo kanoniczne. Oto brzmienie jego fragmentu:

„Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując (...).” (KPK, kan. 529 § 1).

W Polsce wizyty duszpasterskie rozpoczynają się po Świętach Bożego Narodzenia i trwają do 2 lutego. Jest to dzień święta Ofiarowania Pańskiego/Matki Bożej Gromnicznej. Bywa jednak, że odwiedziny księży trwają również podczas adwentu.

 Warto wspomnieć, że niektóre parafie wprowadzają udogodnienia dla wiernych takie jak możliwość umówienia wizyty przez wiadomość SMS lub za pośrednictwem Internetu.

 

Zdjęcie Jak przyjąć księdza po kolędzie? 7 zasad, które warto znać! #1

Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Warto dobrze się przygotować do wizyty duszpasterskiej i zadbać o kilka aspektów. Oto one:

1. Nakryj stół białym obrusem

2. Na stole połóż krzyżyk, zapalone świece, oraz Pismo Święte

3. Na stole powinno znaleźć się także naczynie ze święconą wodą i kropidło (jeśli jej nie posiadasz, możesz postawić zwykłą wodę, która poświęci ksiądz)

4. Zadbaj o nienaganny ubiór i porządek w domu

5. Można zaproponować księdzu ciepły napój i skromny poczęstunek

6. Można przygotować także kopertę (co łaska) na cel remontów kościoła, kaplicy, cmentarza itp.

7. Bardzo ważną kwestią jest wyłączenie telewizora i radia, aby nic nie zakłócało modlitwy i rozmowy.

 

Jak wygląda wizyta duszpasterska?

Duchowny wchodząc do domu/mieszkania wypowiada słowa: ”Pokój temu domowi”. Na te słowa odpowiadamy: „I wszystkim jego mieszkańcom”. Możemy także powiedzieć: „Szczęść Boże” lub „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Po tych słowach w pomieszczeniu przy przygotowanym stole rozpoczyna się religijna część spotkania. Duchowny modli się o zdrowie i błogosławieństwo dla mieszkańców. Mieszkańcy odmawiają modlitwę „Ojcze Nasz” oraz „Zdrowaś Maryjo”. Ksiądz może także zainicjować wspólne śpiewanie kolędy. Na zakończenie tej części ksiądz przystępuje do poświęcenia domu oraz lokatorów.

Po religijnej części przychodzi czas na luźną kilkuminutową rozmowę. Tematy mogą być związane z parafią lub życiem rodzinnym, osobistym.