Co się stanie, kiedy przestaniesz nosić biustonosz?

Agnieszka

Styl życia

11.01.2023 12:23

Co się stanie, kiedy przestaniesz nosić biustonosz?

Noszenie biustonosza jest bardzo mocno zakorzenione w naszej kulturze. Uwidocznione przez bluzkę brodawki, czy obraz naturalnego (nie podniesionego przez biustonosz) kształtu piersi w przestrzeni publicznej wciąż wzbudza więc zainteresowanie, zdziwienie, a w niektórych przypadkach oburzenie. 

Innych czynnikiem skłaniającym do zakładania biustonosza jest powszechna informacja o tym, że podtrzymywane przez biustonosz piersi nie będą z biegiem czasu opadać. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie informacja ta jest błędna, a noszenie biustonosza może wręcz przyspieszyć ten proces. 

Francuscy naukowcy zbadali temat wpływu noszenia biustonosza na piersi i ogólne zdrowie kobiety. Z ich badań wynika, że nie ma żadnych zdrowotnych czy urodowych powodów ku temu, aby na co dzień nosić biustonosz. Okazało się, że nienoszenie biustonosza ma wiele zalet. Natomiast nosze źle dobranego biustonosza ma bardzo negatywny wpływ na wiele aspektów zdrowia.

Co się stanie, gdy przestaniesz nosić biustonosz?

Kształt biustu i postawa ciała

Okazuje się, że ciągłe noszenie biustonosza osłabia mięśnie klatki piersiowej, co sprawia, że biust opada i traci kształt. Co więcej, osłabia to też mięśnie pleców odpowiedzialnych za utrzymywanie ciężaru biustu, a także za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. 

Brak biustonosza może więc pomóc w uzyskaniu prawidłowej sylwetki.

Poprawa krążenia

Nosząc biustonosz, a już tym bardziej zbyt ciasny biustonosz, zaburzamy krążenie krwi. Ucisk paska pod klatką piersiową negatywnie wpływa także na prawidłowe oddychanie. Rezygnując z biustonosza poprawisz więc krążenie i lepiej będzie ci się oddychać.

Lepsza kondycja skóry

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że biustonosz w porównaniu do innych części garderoby nie jest zmieniany i prany tak często. To przyczynia się do gromadzenia się w nim potu i innych zanieczyszczeń. Zrezygnowanie z noszenia biustonosza zdecydowanie poprawi więc kondycję skóry biustu, co bezpośrednio przełoży się pozytywnie na jego wygląd. 

Co w przypadku dużego biustu?

Wszystkie wspomniane zalety zrezygnowania z biustonosza dotyczą również piersi o pokaźnych rozmiarach. Wiele kobiet, które są posiadaczkami obfitych piersi, skarży się jednak, że nienoszenie biustonosza sprawia im dyskomfort podczas wzmożonego ruchu. 

Posiadaczki dużego biustu powinny więc w określonych sytuacjach zakładać biustonosz, jednak powinny przede wszystkim zadbać o to, aby był on dobrze dobrany. Nie powinno się nigdy kupować stanika bez wcześniejszego zmierzenia go. Warto także udać się do sklepu z bielizną, który oferuje pomoc w dobraniu odpowiedniego biustonosza.