Najgorsze diety dla zdrowia! Na które z nich nie warto przechodzić w 2023 r.?

Martyna
Newsy
06.01.2023 18:25
Najgorsze diety dla zdrowia! Na które z nich nie warto przechodzić w 2023 r.?

„Nowy rok, nowa/y ja” jest to popularne powiedzenie, wypowiadane w Nowy Rok przez wielu Polaków. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest dieta, w celu poprawy zdrowia oraz sprawności fizycznej. Jednak dietetycy zaznaczają, że nie każdy sposób żywienia jest zdrowy dla organizmu Przedstawiamy listę diet, których stosowanie odradzają eksperci. 

Nawyki żywieniowe Polaków

Według badań przeprowadzonych przez dietetyków na całym świecie najpopularniejsza dietą jest dieta śródziemnomorska, która jest uznawana za najzdrowszą dla organizmu człowieka.

Jednak w naszym kraju skutki żywienia z roku na rok pogarszają się. Jak wynika z informacją udostępnionych na stronie rządowej:

„Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie” - nfz.gov.pl

Jest to spowodowane niską aktywnością fizyczną oraz złą dietą według statystyk Polacy:

„Najczęściej wskazują, że jedzą za mało ryb (60%), a także – rzadziej – ryżu, kasz (29%) oraz owoców (23%) i warzyw (18%). Z kolei do produktów spożywanych przez siebie w nadmiarze stosunkowo wielu zalicza słodycze (33%), kawę (27%), napoje słodzone (17%), a także pieczywo i inne produkty mączne (16%).” – CBOS.pl

Najgorsze diety

Liczne badania nad organizmem człowieka przyczyniły się do stworzenia rankingu, najgorszych diet, których stosowania się nie zaleca. Są to:

1. Witarianizm – Jest uważany, za jedną z najgorszych diet na świecie. Z angielskiego dieta raw food określa spożywanie surowych pokarmów. Wyklucza ona wszelkie produkty, które zostały przetworzone i poddane obróbce termicznej powyżej 41 stopni Celsjusza.

2. Dieta niskowęglowodanowa – Nazywana również dietą Optavia. Zakłada spożywanie pokarmów niskokalorycznych. Wiele osób korzysta z niej w celu szybkiego pozbycia się kilogramów, jednak żywność nie dostarcza odpowiednich wartości odżywczych organizmowi.

3. Dieta Atkinsa - Opiera się na jedzeniu produktów białkowych taki jak: ryby, wołowina, kurczak. Jednak nie jest ona bogata w składniki odżywcze.

4. Dieta Ketogeniczna – Zakłada spożywanie tłuszczy oraz wyeliminowanie węglowodanów. Monotonna dieta nie zapewnia odpowiednich wartości odżywczych.

5. Dieta SlimFast – Opiera się na spożywaniu posiłków w formie koktajlów oraz smoothies. Jest monotonna i może powodować uczucie głodu

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną