Wraz z nadejściem nowego roku, zaczynamy realizować postanowienia noworoczne. Jednym z najczęstszych planów jest odchudzanie. Jednak zanim zaczniesz, zastanów się jaką dietę wybrać, by w niej wytrwać przez dłuższy czas.
Jak wybrać odpowiednią dietę?
- W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim produkty, które lubimy. Ciężko jeść coś na siłę, kompletnie nie mając na to ochoty. W takim wypadku możemy pożegnać się z odchudzaniem po kilku dniach.
- Nie powinna zawierać trudnodostępnych i drogich produktów. Na dłuższą metę może to być uciążliwe dla Twojego portfela.
- Celem stosowanej diety ma być nie tylko utrata wagi, ale również wyrobienie nawyków żywieniowych, by nie doprowadzić do efektu jo-jo.
- Powinna pozytywnie wpływać na zdrowie i dodawać energii.
3 najskuteczniejsze diety
Dieta śródziemnomorska
Jest uznana za jedną z najzdrowszym diet na świecie. Bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych. Nie ma sztywno określonych reguł. Opiera się na jedzeniu przede wszystkim owoców, warzyw, ryb, orzechów, oliwy z oliwek, pełnoziarnistych zbóż, nasion strączkowych oraz ziół. Wszystkie te produkty są łatwo dostępne zatem nie jest trudna w stosowaniu.
Przykładowy dzienny jadłospis:
Śniadanie:
- 2 kromki chleba pełnoziarnistego
- 30 g wędzonego łososia
- 50 g sałatki z pomidora skropionej czosnkową oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny
Lunch:
- naturalny serek homogenizowany
- 30 g malin
- szklanka soku pomarańczowego
Obiad:
- leczo składające się z cukinii, bakłażana, papryki, pomidorów, cebuli, piersi indyczej doprawione czosnkiem, bazylią, chili
- 3 łyżki brązowego ryżu
- szklanka soku grapefruitowego
Podwieczorek:
3 plasterki świeżego ananasa
Kolacja:
150 g sałatki greckiej (pomidor, ogórek, oliwki, ser feta, oliwa z pestek winogron)
Dieta DASH
Dieta DASH przypomina dietę śródziemnomorską, ale dodatkowo skupia się na obniżeniu zawartości soli. Jej głównym celem jest zapobieganie nadciśnieniu, przy okazji tracąc zbędne kilogramy.
Podstawą diety DaSH jest dzienne spożywanie 2000 kcal. Głównymi produktami są warzywa, nabiał, chude mięso, ryby i rośliny strączkowe. Unikamy soli i nie spożywamy przetworzonej żywności, produktów pszennych. Zamiast tłuszczów takich jak masło i margaryna używamy tłuszczy roślinnych.
Przykładowy dzienny jadłospis
Śniadanie:
- owsianka z malinami i jogurtem naturalnym
II śniadanie:
- jabłko
Obiad:
- kasza gryczana z chudym mięsem mielonym, czerwoną fasolą i pomidorami
Podwieczorek:
- garść orzechów ziemnych
Kolacja:
- pieczywo pełnoziarniste z twarożkiem
Dieta wolumetryczna (objętościowa)
Plusem tej diety jest to, że można jeść dowolną ilość produktów o niskiej gęstości energetycznej, czyli takich, które maja mało kalorii, ale dużo wody. Zatem owoce, warzywa i odtłuszczony nabiał można jeść bez ograniczeń. Podobnie z fasolą, rybami i kurczakiem. Warzywa najlepiej jeść w postaci sałatek oraz w daniach jednogarnkowych czyli, zupy, gulasze. W tej diecie nie trzeba liczyć kalorii, ale należy spożywać tylko produkty niskotłuszczowe. Minusem diety jest eliminacja orzechów i tłuszczy, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.