Ostrzeżenia dla kierowców! Żółty alert IMGW!

Martyna
Newsy
06.01.2023 16:43
Ostrzeżenia dla kierowców! Żółty alert IMGW!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące niebezpiecznych warunków pogodowych na polskich drogach. Alert wydano dla sześciu województw. Przedstawiamy, w jakich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Żółty alert IMGW

Dziś (6.01.2023 r.) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie związane z marznącymi opadami. Synoptycy przewidują, że spowodują one gołoledź na drogach i chodnikach. Wystąpią one w województwach::

  •  Podlaskim (powiat łomżyński, zambrowski)
  •  Pomorskim
  •  Kujawsko-pomorskim ( powiat nakielski, sępoleński, tucholski, świecki, bydgoski, toruński, chełmiński, grudziądzki, wąbrzeski i brodnicki)
  •  Warmińsko-mazurskim (z wyjątkiem powiatu gołdapskiego, oleckiego i ełckiego)
  •  Mazowieckim ( powiat: żuromińskim, mławskim, ciechanowski, przasnyski, ostrołęcki, makowski, pułtuski, wyszkowski, ostrowski, sokołowskim, węgrowski, wołomińskim, miński, siedlecki i łosicki)
  •  Lubelskim (z wyjątkiem powiatu: ryckiego, puławskiego, opolskiego, kraśnickiego, Janowskiego i biłgorajskiego)

Według prognozy pogody ostrzeżenia będą obowiązywać we wszystkich wskazanych powyżej województwach od dzisiejszego dnia do jutra (7.01.2023 r.) do godziny 4 na Warmii i Mazurach oraz do godziny 9 na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Ostrzeżenia dla kierowców

Zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury sprawia, że kierowcy muszą zmieniać technikę prowadzenia pojazdu. Niestety wielu kierowców nie stosuje się do ostrzeżeń służb. W tym okresie funkcjonariusze policji apelują o szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek. Należy dostosować prędkość pojazdu do warunków panujących na jezdni, aby uniknąć tragedii.

W okresie zimowym, także piesi powinni zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po chodnikach i drogach. Temperatura oscylująca wokół 0 stopni celsjusza powoduje, że padający śnieg czy deszcz topnieje i zamarza naprzemiennie. Chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku, dlatego zarówno w przypadku kierowców jak i pieszych służby proszą o zachowanie rozwagi.

Stopień zagrożenia

Obowiązujący alert wydany przez IMGW oznacza:

Stopień zagrożenia 1 (najniższy) oznacza się kolorem żółtym. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.” – karpacz.pl

Dla ułatwienia monitorowania prognozy pogody oraz komunikatów wydawanych przez służby zaleca się pobranie mobilnej aplikacji. Są to m.in.: Meteo IMGW Prognoza dla Polski, Meteo ICM Prognoza numeryczna oraz Pogoda & Radar. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną