Niższe raty kredytów już wkrótce! Ile wyniesie obniżka spłaty?

Martyna
Newsy
04.01.2023 19:53
Niższe raty kredytów już wkrótce! Ile wyniesie obniżka spłaty?

W wyniku inflacji obecne raty kredytów hipotecznych osiągnęły wręcz kolosalne sumy. Rząd zapowiedział, że w ciągu najbliższych miesięcy powinny one spaść. Przedstawiamy o ile niższe będą spłaty.  

Zakup mieszkania 

Kredyt hipoteczny jest przyznawany osobom, które chcą przeznaczyć zaciągniętą sumę pieniędzy na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub jej remontu. W odróżnieniu od innych kredytów, hipoteka posiada zabezpieczenie finansowe w postaci nieruchomości, która została zakupiona za środki pieniężne z kredytu. 

W Polsce: 

“Według stanu na dzień 30 czerwca bieżącego roku, liczba czynnych kredytów mieszkaniowych spadła do poziomu 2 483 539 sztuk. Oznacza to spadek o 2,55% w II kwartale 2022 roku, czyli nominalnie o 65 021 kredytów mniej w porównaniu do stanu na koniec I kwartału 2022 roku.” - zbp.pl 

Wzrost rat 

W wyniku obecnej inflacji w kraju, która wynosi 17,5 % banki znacząco podniosły raty kredytów. Według ekspertów w bieżącym roku ma ona jeszcze wzrosnąć, w wyniku czego konieczne będzie podniesienie stóp procentowych. 

Rząd jednak uspokaja i przekonuje, że oprocentowanie kredytu nie wzrośnie, a wręcz przeciwnie nastąpi obniżka. Oprocentowanie może spaść o 4 – 5 %. Zatem przykładowo, jeżeli zaciągnięto kredyt na 300 tys. zł na 30 lat to rata zmniejszy się średnio o ok. 120 zł. Dokładne dane przekaże Rada Polityki Pieniężnej po przeprowadzonych obradach. 

Decyzje rządu 

Rada Polityki Pieniężnej jest organem rządowym Narodowego Banku Polskiego. Do jej zadań należy coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa.  

Dotychczas instytucja nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2022 r. Na chwilę obecną obowiązuje podwyżka zarządzona we wrześniu. Warto podkreślić, że był to 11 raz, kiedy stawki zostały podwyższone.  

Stopa referencyjna wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. Jest to ogromna podwyżka, która powoduje, że większość Polaków nie jest wstanie się utrzymać i jest zmuszona do pracy po godzinach. Dla wielu osób zmniejszenie oprocentowania chociażby o kilka złotych okaże się dużym odciążeniem.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną