Nadchodzą zmiany w prawie dla opiekunów osób niepełnosprawnych!

Agnieszka
Newsy
04.01.2023 9:48
Nadchodzą zmiany w prawie dla opiekunów osób niepełnosprawnych!

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało, że niebawem zmieni się prawo dotyczące opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Nowe rozwiązania, które nieco ułatwią życie opiekunom, mają być zawarte w prezydenckim projekcie ustawy o asystencji osobistej, który ma zostać przedstawiony w styczniu. Jakie zmiany więc zajdą?

Możliwość podjęcia pracy bez utraty świadczenia

Obecnie opiekunowie osób z niepełnosprawnościami otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł. Kwota ta jest taka sama bez względu na ilość osób niepełnosprawnych pod opieką. Co więcej, w momencie, gdy opiekun podejmuje pracę, choćby drobne zlecenie, całkowicie traci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Minister Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedział, że ma się to zmienić. Resort rodziny planuje dać opiekunom możliwość podjęcia pracy bez utraty świadczenia pielęgnacyjnego.

Wsparcie asystenta

Co więcej, szefowa resortu rodziny Marlena Maląg zapowiedziała dodatkowe wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami w postaci asystenta.

"Polega ona nie tylko na odblokowaniu możliwości pracy przy zachowaniu świadczenia, lecz także na dodatkowym wsparciu asystenta, gdy opiekun podejmie pracę. Rozwiązanie to ma być uwzględnione w prezydenckim projekcie ustawy o asystencji osobistej i przedstawione wraz z nim jeszcze w styczniu" - wyjaśnia Maląg.

“Wsparcie związane z asystencją ma być udzielane proporcjonalnie do godzin, jakie dany opiekun będzie poświęcał aktywności zawodowej” - mówi Paweł Wdówik.

"Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, w tym nad realizacją wyroku TK, który zrównuje prawo do świadczenia niezależnie od czasu powstania niepełnosprawności. Dziś nie tylko w Polsce gros osób wymagających pomocy to ludzie starsi, w tym chorujący na schorzenia związane z wiekiem" - mówi Paweł Wdówik.

Co więcej, w Paweł Wdówik poinformował też, że w przyszłości powstaną oddzielne rozwiązania dla dzieci i osób starszych z niepełnosprawnościami, gdyż mają oni różne potrzeby. W przypadku tej drugiej grupy “rozwiązaniem na przyszłość jest stworzenie funduszu opieki długoterminowej, którego celem będzie finansowanie wsparcia dla osób potrzebujących asystenta z powodu wieku"

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną