Jeśli kupiłeś ten lek, jak najszybciej zwróć go do apteki!

Justyna
Newsy
07.12.2022 18:24
Jeśli kupiłeś ten lek, jak najszybciej zwróć go do apteki!

Znany płyn do odkażania skóry został wycofany z obrotu w całym kraju. Sprawdź, czy masz go w swojej domowej apteczce!

Wycofanie płynu do odkażania skóry

Chodzi o lek w postaci roztworu Rivanol 0,1 proc. (Ethacridini lactas, 1 mg/g, butelka 140 g), który stosuje się miejscowo oraz powierzchniowo w przypadku ropnych zakażeń skóry, błon śluzowych i ran (także tych trudno gojących się), w stanach zapalnych zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, zakażeniach jamy ustnej, otarciach naskórka, oparzeniach oraz owrzodzeniach.

Zadaniem Rivanolu jest skuteczne odkażanie skóry i błon śluzowych. Roztwór w płynie jest pochodną akrydyny, a jego substancja czynna to mleczan etakrydyny. Ma silne działanie przeciwbakteryjnie. Szczególnie dobrze zwalcza paciorkowce, gronkowce i inne bakterie Gram-dodatnie.

Zdjęcie Jeśli kupiłeś ten lek, jak najszybciej zwróć go do apteki! #1
Źródło: https://www.herbapol.poznan.pl/pl/produkty/rivanol

Uzasadnienie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Inspektor w swoim uzasadnieniu przypomniał, że:

etakrydyna reaguje z kwasami nukleinowymi, hamując syntezę białek drobnoustrojowych oraz uszkadzając enzymy. Aktywność wykazuje wyłącznie forma kationowa związku, zatem na siłę działania istotny wpływ ma pH środowiska.

Mając na uwadze powyższe, nie można wykluczyć, iż dalsze pozostawienie w obrocie przedmiotowego produktu leczniczego może stanowić ryzyko dla pacjenta, wynikające z wpływu niezgodności na skuteczność działania tego produktu”.

Wykryto wadę jakościową

Okazuje się, że podmiot odpowiedzialny, czyli Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A. z siedzibą w Poznaniu, zgłosił do inspekcji farmaceutycznej podejrzenie wady jakościowej. Uzyskano wynik poza specyfikacją w zakresie pH dla dwóch serii tego preparatu o numerze:

  • 10722 z terminem ważności do 06.2024 r.,
  • 140422 z terminem ważności do 03.2024 r.

W ciągu ostatnich 30 dni sprzedano aż 1250 opakowań tego preparatu.

Przyczyną wadliwe butelki?

Najprawdopodobniej przyczyną była wadliwa seria szklanych butelek, w które pakowany jest produkt. W związku z tym Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu wspomnianych dwóch serii produktu leczniczego Rivanol 0,1 proc. ze sprzedaży na terenie całego kraju.

Zdjęcie Jeśli kupiłeś ten lek, jak najszybciej zwróć go do apteki! #2

Jak wynika z danych opublikowanych przez KtoMaLek.pl, w ciągu ostatniego miesiąca zostało sprzedanych ponad 1250 opakowań tego preparatu należących do niebezpiecznych serii. Serwis przekazał też, że najwięcej osób zakupiło produkt w aptekach w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Szczecinie oraz Raciborzu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną