200 tys. Polaków na ćwiczenia wojskowe! Kogo powołają?

Agnieszka
Newsy
07.12.2022 10:55
200 tys. Polaków na ćwiczenia wojskowe! Kogo powołają?

 

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że już w przyszłym roku na ćwiczenia wojskowe zostanie powołanych nawet 200 tysięcy Polaków. Nie dotyczy to jednak każdej grupy, a jedynie konkretnych osób. O kim mowa? Kto może otrzymać wezwanie do wojska? MON wyjaśnia. 

Jakiś czas temu w sieci pojawiła się informacja o tym, że jeden z użytkowników portalu Wykop.pl otrzymał wezwanie do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, w celu odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych w przyszłym roku. 

W związku z tym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu wyjaśniło, że nowe rozporządzenie pozwala na takie kroki. “Ustawa o obronie Ojczyzny i rozporządzenie o ćwiczeniach wojskowych daje możliwość powołania osób, które nigdy nie były żołnierzami". 

W oświadczeniu podkreślono jednak, że powołanie na ćwiczenia wojskowe osób, które nigdy nie były żołnierzami, dotyczy jedynie tych, którzy spełniają określone warunki. Mowa na przykład o posiadaniu wykształcenia technicznego na potrzeby sił zbrojnych. 

Kogo więc można wezwać na ćwiczenia wojskowe?

Projekt MON zakłada powołanie w 2023 roku do 200 tysięcy osób na ćwiczenia wojskowe. Na tę liczbę składają się różne grupy zawodowe, głównie te, które już miały do czynienia ze służbą wojskową.

Z puli maksymalnie 200 tysięcy osób, które mogą zostać powołane na ćwiczenia:

  • Maksymalnie 38 tysięcy to żołnierze rezerwy oraz osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli już wcześniej odbyli służbę lub szkolenie wojskowe. 
  • Maksymalnie 28 580 tysięcy to osoby będące w trakcie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i w trakcie kształcenia. 

W tym właśnie limicie zawarte są także osoby,  "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)".

  • Maksymalnie do 10 tysięcy żołnierzy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, “raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, po uzgodnieniu z żołnierzem AR (aktywnej rezerwy) lub na jego wniosek oraz w dni, w których został wezwany do natychmiastowego stawiennictwa".

 

  • Do 800 osób w ramach programu “Legia Akademicka”, który przeznaczony jest dla studentów interesujących się odbyciem szkolenia wojskowego.
  • Do 200 osób w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy.

Oprócz zaplanowanych ćwiczeń wojskowych, Ministerstwo Obrony Narodowej planuje także przyjąć ponad 17 tysięcy osób do służby zawodowej w armii.