Od przyszłego roku najwyższe składki ZUS w historii!

Agnieszka

Prawo

06.12.2022 9:50

Od przyszłego roku najwyższe składki ZUS w historii!

 

Już na początku przyszłego roku składki ZUS dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych pójdą znacząco w górę. Podwyżki będą dotyczyć większości z nich, a część przekroczy nawet ZUS w wysokości ponad 2 tysięcy zł. Co na ten temat ma do powiedzenia rząd? Słowa jednego z posłów PiS wywołały spore kontrowersje.

Podwyżki ZUS od 2023 roku

W nadchodzącym roku czekają nas rekordowe podwyżki składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z wyliczeń wynika, że łącznie składki ZUS dla przedsiębiorcy lub osoby samozatrudnionej wyniosą minimum 1418,48 zł i to bez doliczonej składki zdrowotnej. 

Składkę zdrowotną należy dodatkowo doliczyć, ponieważ jej wysokość zależy od formy rozliczenia. Co więcej, składki zdrowotnej nie można już odliczać od podatku. 

O ile wzrosną poszczególne składki?

  • Składka emerytalna wzrośnie z 693,58 zł do 812,23 zł.
  • Składka rentowa wzrośnie z 284,26 zł do 332,88 zł.
  • Składka chorobowa wzrośnie z 87,05 zł do 101,94 zł.
  • Składka wypadkowa wzrośnie z 59,34 zł do 69,49 zł.
  • Fundusz pracy wzrośnie z 87,05 zł do 101,94 zł.

Podwyżki także dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą

Podwyżki dotkną także osoby, które są na ZUS-ie preferencyjnym. Okazuje się bowiem, że jest on ustalany na podstawie minimalnego wynagrodzenia, które od przyszłego roku znacząco pójdzie w górę.

 - Preferencyjny ZUS liczony jest od minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3010 zł. Jednak w roku 2023 minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć aż dwa razy. Pierwszy raz od 1 stycznia 2023 r. do kwoty 3383 zł. Drugi raz od 1 lipca 2023 roku do kwoty 3450 zł -wylicza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.pl, cytowany przez serwis PulsHR.

Jak PiS komentuje podwyżki składek?

W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” jeden z posłów PiS powiedział:

– Przedsiębiorca, jak sama nazwa wskazuje, powinien być przedsiębiorczy, a jak nie jest i nie stać go na ZUS, to oznacza, że do biznesu się nie nadaje.

– Zna pan bajkę o pasikoniku, który w lecie zachowywał się beztrosko, a gdy przyszła zima, z zazdrością patrzył na mrówkę, która gromadziła zapasy? Tak samo przedsiębiorca w miesiącach prosperity powinien odkładać pieniądze na składki na okres, kiedy biznes nie będzie dochodowy – dodaje.