"Historyczny wzrost” opłat w Małym ZUS-ie! Odkryj zmiany, które nadejdą wkrótce!

Martyna P.
Podatki
19.09.2023 9:45
"Historyczny wzrost” opłat w Małym ZUS-ie! Odkryj zmiany, które nadejdą wkrótce!

Przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność lub powracają na rynek po minimum pięciu latach czekają spore podwyżki.

Mały ZUS w 2024 w górę!

W 2024 roku ma wzrosnąć mały ZUS. Wzrost związany będzie z podwyższeniem płacy minimalnej. Sprawie przyjrzała się firma inFakt, która określa podwyżkę jako „historyczną”.

Firma przewiduje, że składki w ramach „małego ZUS-u” mają wzrosnąć o 1/5.

Pierwsza podwyżka małego ZUS-u

Po pierwszej podwyżce minimalnego wynagrodzenia podstawa składki wzrosną do 1273 złotych. Firma wylicza, że składki (bez składki zdrowotnej) od stycznia do czerwca 2024 roku wyniosą 402,65 złotych miesięcznie. Będzie to o ponad 70 złotych więcej niż w bieżącym roku w tym samym okresie.

Druga podwyżka małego ZUS-u

Po drugiej podwyżce minimalnego wynagrodzenia (lipiec 2024) podstawa wymiaru składek ZUS ma wzrosnąć do 1290 złotych. Za okres od lipca 2024 do grudnia 2024 roku wyniosą 408,16 złotych miesięcznie. Będzie to o ponad 60 złotych więcej niż w bieżącym roku z tym samym okresie.

Firma InFakt podkreśla, że do podanych kwot trzeba będzie doliczyć składkę zdrowotną.

Szczegółowe wyliczenia zostały opublikowane w mediach społecznościowych (platforma „X”).

Zdjęcie "Historyczny wzrost” opłat w Małym ZUS-ie! Dowiedz się, jakie zmiany Cię czekają #1

O małym ZUS-ie

Mały ZUS” to system ulgowych składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) w Polsce, wprowadzony z myślą o mikroprzedsiębiorcach oraz osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ten mechanizm został wprowadzony, aby zmniejszyć obciążenia finansowe małych przedsiębiorców. Poniżej przedstawię kilka kluczowych aspektów „małego ZUS”:

Określenie „mały ZUS”

Mowa tu o systemie preferencyjnym dla przedsiębiorców, którzy osiągają niskie dochody, a więc płacą niższe składki ZUS.

Kryteria skorzystania z ulgi

Aby skorzystać z "małego ZUS", przedsiębiorca musiał spełniać określone kryteria dotyczące przychodu swojej firmy. Z reguły chodziło o to, aby jego przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekraczały określonego progu.

Obniżenie składek

Dzięki "małemu ZUS-owi" przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżenie składek ZUS. Oznacza to, że przedsiębiorcy płacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgłoszenie do „małego ZUS”

Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca musiał złożyć odpowiednie oświadczenie oraz spełniać wymogi określone w przepisach.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną