Nadchodzą zmiany dla przedsiębiorców! ZUS nalega, aby dopełnić obowiązek do końca roku.

Martyna

Podatki

03.12.2022 18:29

Nadchodzą zmiany dla przedsiębiorców! ZUS nalega, aby dopełnić obowiązek do końca roku.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zawodową zobowiązane są do założenia konta na PUE ZUS. Władze zachęcają, aby zrobić to jak najszybciej. Wyjaśniamy szczegóły. 

 

Zmiany od 2023  

Od 1.01.2023 r. na przedsiębiorców zostanie nałożony obowiązek posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).  

Pozwoli ono na udostępnienie danych zapisanych na kontach ZUS oraz umożliwi generowanie i przesyłanie drogą elektroniczną dokumentów, pism i wniosków. Ponadto za pośrednictwem strony będzie można umówić się na wizytę w ZUS.  

 

Kogo dotyczy obowiązek? 

Obowiązek dotyczy wszystkich płatników składek. Nieistotne będzie, czy przedsiębiorca zatrudnia jakichkolwiek pracowników. Do 31.12.2022 r. zobowiązany jest do założenia konta na wspomnianej platformie. 

Można je założyć osobiście lub za pośrednictwem strony ZUS.pl. Istnieje również możliwość upoważnienia wybranej osoby, która będzie miała dostęp do roli płatnika na PUE ZUS.   

 

Założenie konta  

Osoby, które zdecydują się na założenie konta przez stronę internetową ZUS.pl, będą musiały się zarejestrować. Niezbędne będzie podanie danych osobowych oraz numeru NIP. Oprócz tego należy podać dla kogo będzie zakładane konto. Możliwe opcje to “Dla ciebie”, “Dla przedsiębiorców” oraz “Dla firm”. 

Możliwymi sposobami rejestracji są m.in.: 

  • Portal login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), 
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny 
  • Bankowość elektroniczna, która świadczy taką usługę we współpracy z ZUS, 
  • Wypełnienie formularzu rejestracji  

Potwierdzenie tożsamości  

Dużym ułatwieniem jest rejestracja za pomocą portalu login.gov.pl, gdzie część informacji w formularzu wypełnia się automatycznie. Potwierdzenie tożsamości również jest bardzo pomocne, ponieważ nie trzeba wtedy udać się osobiście do punktu ZUS. W przypadku rejestracji za pomocą formularza konieczna będzie osobista wizyta w placówce ZUS, na którą przedsiębiorca będzie miał czas 7 dni. Na spotkanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, w celu potwierdzenia tożsamości. 

Jeżeli przedsiębiorca nie założy konta PUE ZUS na czas to ostatecznie ZUS zrobi to za niego. Jednak pracownicy zachęcają, aby nie zwlekać i dopełnić obowiązki samodzielnie.