Boże Narodzenie i Sylwester w sobotę. Czy należy się dodatkowe wolne?

Agnieszka

Prawo

02.12.2022 13:12

Boże Narodzenie i Sylwester w sobotę. Czy należy się dodatkowe wolne?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Niestety jednak, w tym roku dni wolnych od pracy będzie nieco mniej niż w poprzednich latach. Okazuje się bowiem, że w 2022 roku Wigilia wypada w sobotę, a pierwszy dzień świąt w niedzielę. Czy pracownik może jednak otrzymać w związku z tym wolne w innym terminie? Co mówią na ten temat przepisy prawa?

Dodatkowe wolne za święto wypadające w sobotę

Przepisy prawa pracy jasno mówią o tym, że za święto wypadające w sobotę pracownikowi należy się otrzymanie wolnego w innym terminie. 

Zgodnie z art. 130 § 2 KP ,, Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

Problem jednak polega na tym, że Wigilia, wypadająca w tym roku w sobotę nie jest uznawana za święto i dzień wolny od pracy. W Wigilię obowiązuje jedynie ograniczenie handlu do godziny 14:00. 

Za Wigilię wypadająca w sobotę pracownikowi nie należy się więc dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

Święto wypadające w niedzielę - brak dodatkowego wolnego

Przytoczony przepis wyraźnie mówi o tym, że wolne należy się tylko za święto wypadające w dzień inny niż niedziela. Pierwszy dzień świąt 2022 wypadający w niedzielę niestety również nie daje pracownikowi prawa do odebrania wolnego w innym terminie.

Nadchodzące święta pod względem wolnego będą więc wyjątkowo pechowe. Tym bardziej, że również Nowy Rok, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada w tym roku w niedzielę. Zatem i za ten dzień nie należym się pracownikowi dodatkowy dzień wolny. 

Okazuje się więc, że jedynym dodatkowym dniem wolnym od pracy podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia będzie drugi dzień świąt, czyli poniedziałek 26 grudnia. 

Warto jednak wiedzieć, że  w grudniu 2022 roku ustanowiono dwie niedziele handlowe:

  • 11 grudnia
  • 18 grudnia