Czy będzie śnieg na Boże Narodzenie 2022?

Martyna

Newsy

23.11.2022 20:46

Czy będzie śnieg na Boże Narodzenie 2022?

Za miesiąc święta Bożego Narodzenia. Wiele osób z upragnieniem wyczekuje białych świąt, jednak pogoda w ostatnich latach nie spełnia tych oczekiwań. Przedstawiamy jakie są wstępne prognozy na ten rok. 

Aktualna sytuacja pogodowa 

Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach do naszego kraju przybędzie strefa opadów, a w niektórych regionach Polski może spaść śnieg. Nadejdzie on z południa Europy, ponieważ z Bałkanów nadciąga niż. Opady śniegu mają wystąpić w południowej oraz południowo-wschodniej Polsce z środy na czwartek (23 – 24.11.2022). W następnych dniach mają również wystąpić w środkowej części kraju. Ponadto przewiduje się, że opady będą bardzo intensywne, a w ciągu doby może spaść nawet od 10 do kilkunastu centymetrów śniegu. 

Niestety takie warunki atmosferyczne powodują utrudnione warunki na drogach, dlatego kierowcy powinni w tym czasie zachować szczególną ostrożność.  

Ostrzeżenia dla kierowców 

Zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury sprawia, że kierowcy muszą zmieniać technikę prowadzenia pojazdu. Niestety wielu kierowców nie stosuje się do ostrzeżeń służb. W tym okresie funkcjonariusze policji apelują o szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek. Należy dostosować prędkość pojazdu do warunków panujących na jezdni, aby uniknąć tragedii.  

W okresie zimowym, także piesi powinni zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po chodnikach i drogach. Temperatura oscylująca wokół 0 stopni celsjusza powoduje, że padający śnieg czy deszcz topnieje i zamarza naprzemiennie. Chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku, dlatego zarówno w przypadku kierowców jak i pieszych służby proszą o zachowanie rozwagi. 

 

Prognoza na święta Bożego Narodzenia 

Meteorolodzy zapowiadają, że na najbliższe święta warunki klimatyczne mogą stać się bardziej zimowe. W połowie grudnia jest szansa na znaczne ochłodzenie, które może utrzymać się przez drugą połowę miesiąca. Specjaliści podkreślają przy tym, że jest jeszcze miesiąc do świąt, więc są to tylko wstępne założenia. Jednak obecna sytuacja pogodowa pokazuje, że być może czekają nas białe święta w bieżącym roku.