Pierwsze opady śniegu w Polsce pojawiają się zwykle pod koniec listopada. W związku z tym już rozpoczynają się spekulacje na temat tegorocznego początku zimy. Przedstawiamy wstępną prognozę.
Pierwszy śnieg
Pojawianiu się opadów śniegu w naszej części Europy sprzyja przejście nad Skandynawią niżu atlantyckiego niosącego najpierw ciepłe i wilgotne, a następnie chłodne i wilgotne masy powietrza. Obfite opady występują przy cyrkulacji zachodniej i północno-zachodniej, chyba że znad Morza Śródziemnego przemieści się w nasz rejon kontynentu wir powietrza tłoczący z południa masy wilgoci.
Śnieg na nizinach pojawia się w Polsce najwcześniej w rejonie Pomorza oraz Warmii i Mazur. Mokry śnieg może występować nawet na początku października. Jednak tylko w górach śnieg, który zdarza się już w październiku, rozpoczyna sezon zimowy.
W listopadzie, jeżeli opady się pojawiają, zwykle nie tworzą pokrywy śnieżnej zalegającej dłużej niż klika godzin. Średnie daty wystąpienia pierwszej pokrywy śnieżnej w Polsce to 20 listopada dla Podlasia, 25 listopada dla południowo-wschodniej, wschodniej i środkowej Polski oraz 30 listopada dla reszty kraju. Pierwsze obfite opady pojawiają się jednak dopiero w grudniu.
Tegoroczne prognozy
W świetle obecnych wyliczeń modeli meteorologicznych, do 20 listopada przeważać będą ciepłe masy powietrza płynące do Polski. Tylko 11 i 12 oraz 15 i 16 listopada o wschodnią część kraju mają otrzeć się zatoki chłodu znad Rosji. Temperatura może spaść do -5 stopni Celsjusza na wysokości dwóch metrów. Przy gruncie wartości będą jeszcze niższe.
Dopiero po 20 listopada nad północnym Atlantykiem widać rozwój wielkiego wiru niżowego z ogromnym potencjałem zaciągnięcia nad Europę najpierw ciepłego powietrza z południa, by po dwóch-czterech dniach wtłoczyć wilgotny atlantycki chłód.
Około 23 listopada śnieg powinien spaść we Francji i Niemczech. W ciągu kolejnych dni, gdy masa powietrza niosąca opady śniegu dotrze do Polski, również w naszym kraju możemy zobaczyć pierwszy w tym jesienno-zimowym sezonie śnieg na nizinach. W Tatrach pojawi się wcześniej.
Pogoda w grudniu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawia prognozę dla grudnia, który jest pierwszym miesiącem zimy kalendarzowej oraz astronomicznej.
Jeśli chodzi o temperaturę powietrza oraz opady atmosferyczne, to nie będą ona odbiegać od odnotowywanych norm w z lat 1991 a 2020.