Eurowizja 2023. Zmiany w regulaminie głosowania!

Martyna
Newsy
22.11.2022 20:28
Eurowizja 2023. Zmiany w regulaminie głosowania!

Konkurs piosenki eurowizji ogłasza zmiany dotyczące głosowania. Najbliższa edycja odbędzie się w maju 2023 w Liverpoolu. Przedstawiamy co się zmieni. 

 

Konkurs 

Eurowizja jest jednym z najpopularniejszych i najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie. Widowisko muzyczne organizowane od 1956. Jest również jednym z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na świecie. Co roku ogląda go ok. 100–600 mln widzów. 

Konkurs piosenki eurowizji składa się z prezentacji „na żywo” utworów wykonywanych przez przedstawicieli publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Od 1956 roku organizatorzy tylko raz odwołali konkurs w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. 

 

Dotychczasowe zasady 

Wykonawcy biorący udział w konkursie mogli awansować do półfinału, jeżeli znaleźli się w 10 krajów, które otrzymały największą ilość punktów. Były one przyznawane od widzów poprzez głosowanie za pomocą SMS oraz komisji poszczególnych państw biorących udział w wydarzeniu.  

Niestety wielu internautów zarzuca, że punkty przyznawane przez komisje nie były obiektywne, a sam konkurs stał się upolityczniony. Często do finału nie awansowali reprezentanci krajów, którzy cieszyli się szczególnym uznaniem wśród widzów. W bieżącym roku wybuchł skandal o wzajemnym wspieraniu się poszczególnych państw. Polsce zarzucono, że współpracowała ona m.in. z: 

  • San Marino 
  • Gruzją 
  • Azerbejdżanem 

Telewizja Polska przekonywała jednak, że wszystko odbyło się zgodnie z zasadami konkursu. 

Zmiany w 2023  

Organizatorzy konkursu poinformowali, że od przyszłego roku nastąpią zmiany dotyczące głosowania na ulubiony utwór. Następna edycja eurowizji odbędzie się w Liverpoolu. Tym razem o tym, które państwa awansują do finału zadecydują tylko widzowie. Organizatorzy rezygnują z punktacji przyznawanej przez Jury. Ponadto wpływ na wynik konkursu będą mieli widzowie z całego świata, a nie jak dotychczas widzowie z państw uczestniczących w show.  

Kto będzie reprezentował Polskę? 

Nasz kraj w ostatnich latach utrzymywał się na wysokich pozycjach w rankingu eurowizji. Należy podkreślić, że gdyby nowe zasady obowiązywały w poprzednich latach to Polska w 2019 roku znalazłaby się w wielkim finale. Zespół TULIA z piosenką Pali się otrzymała wystarczająco dużo punktów od widzów, by znaleźć się w ścisłej dziesiątce. 

Krajowe eliminacje dotyczące wyboru reprezentanta Polski odbędą się w lutym 2023 roku. Wśród zainteresowanych udziałem w preselekcjach są m.in.: 

  • Maja Hyży 
  • Daria Marx 
  • Dominik Dudek 
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną