Zmiany w programie 500+! Przyjęto projekt ustawy!

Katarzyna
Dofinansowania
06.09.2021 20:41
Zmiany w programie 500+! Przyjęto projekt ustawy!

Program 500+ ulegnie zmianie? Przyjęto projekt ustawy!

Zdjęcie Zmiany w programie 500+! Przyjęto projekt ustawy! #1

Program "Rodzina 500 plus"

Program "Rodzina 500plus" w naszym kraju funkcjonuje już 5 lat. W jego ramach na początku można było trzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Liczył się wtedy dochód rodziny, oraz to czy jedno z rodziców pracowało za granicą i na tej podstawie je przyznawano. Jakiś czas temu jednak zniesiono kryterium dochodowe, które znikło całkowicie, a świadczenie można otrzymać również i na pierwsze dziecko.

Zmiany w programie

Okazuje się, że w programie tym szykują się kolejne zmiany. Rządzący przyjęli projekt ustawy, który zmienia niektóre kwestie w dotychczasowym działaniu programu „Rodzina 500 plus”. Według posłów zmiany sprawią, że program będzie działał sprawniej i nawet oszczędniej dla budżetu państwa. Rządzący chcą, aby zmiany weszły już w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Kwota bez zmian

Niektórzy rodzice boją się, że zmianie mogłaby ulec kwota wypłacanego świadczenia. W związku z COVID-19 państwo poniosło ogromne wydatki, więc logicznym byłoby szukanie oszczędności np.  w wydatkach świadczeniowych. Rządzący jednak zapewniają, że kwota świadczenia nie ulegnie zmianie, a samo świadczenie nie zostanie podczas ich kadencji zawieszone.

Zdjęcie Zmiany w programie 500+! Przyjęto projekt ustawy! #2

Sposób wypłaty - tylko przelew

W projekcie ustawy zapisano jednak zmianę odnośnie sposobu wypłaty świadczenia. Jak dotąd można było pobierać je w gotówce lub otrzymywać przelew na konto. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, to 500+ będzie można pobierać tylko w formie bezgotówkowej, czyli jako przelew na rachunek bankowy. Ma to usprawnić proces wypłat oraz zmniejszyć ilość dokumentów dotyczących wypłacania świadczenia.

Wniosek tylko w formie elektronicznej 

Co więcej, zniknąć ma również możliwość składania wniosków o to świadczenie w formie papierowej. Dziś zawnioskować można zarówno przez wysłanie elektroniczne wniosku lub dostarczenie go do urzędu w formie papierowej. Jeśli zmiany wejdą w życie, to wniosek o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” będzie można złożyć tylko przez Internet.

Zdjęcie Zmiany w programie 500+! Przyjęto projekt ustawy! #3

Zadanie ZUS

Według proponowanych zmian od 1 stycznia 2022 to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków oraz wypłacanie tego świadczenia. Według rządzących ZUS posiada odpowiednie zaplecze informatyczne oraz dysponuje odpowiednimi zasobami pracowniczymi.

Świadczenie za granicą

Proponowane zmiany mają również uprościć zasady korzystania z tego programu dla osób, które pobierają analogiczne świadczenie za granicą. Po zmianach świadczenie to będzie przysługiwać w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa jego wypłaty w innym kraju. Jak dotąd fakt, że drugi rodzic pracuje za granicą, generował sporo problemów, ponieważ trzeba było ustali, czy podobne świadczenie na dziecko nie jest pobierane przez rodzica pracującego poza Polską. Na taką decyzję trzeba było czasami długo czekać, co sprawiało, że świadczenie było na ten okres wstrzymywane.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną