Kara za brak ogrzewania mieszkania!

Agnieszka

Dom

07.10.2022 10:54

Kara za brak ogrzewania mieszkania!

Mogłoby się wydawać, że w obecnej sytuacji związanej z cenami gazu i węgla oszczędzanie na ogrzewaniu wydaje się racjonalną decyzją. Nawet rządzący zachęcają do przykręcania kaloryferów, aby nie doznać szoku odbierając rachunek za ciepło. Inaczej jest jednak w przypadku pewnej kobiety z Gdyni, która za zakręcanie własnych kaloryferów została ukarana przez spółdzielnię mieszkaniową grzywną. Dlaczego?

Kara za zbyt niskie zużycie ciepła 

W rozmowie z serwisem trojmiasto.pl gdynianka wyznała, że została ukarana karą 500 zł za zbyt niskie zużycie ciepła w swoim mieszkaniu. Karę nałożyła spółdzielnia mieszkaniowa Posejdon.

Okazało się, że kobieta przed wyjściem do pracy wyłączała ogrzewanie, aby zaoszczędzić. Pomimo zimnych kaloryferów temperatura w jej mieszkaniu nie spadała, jak twierdzi, poniżej 19 stopni Celsjusza.

Lokal zamieszkiwany jest przez cały sezon grzewczy przez trzy osoby, a temperatura w pomieszczeniach wynosi 20-21 stopni Celsjusza. Licznik był sprawdzany przez spółdzielnię i działa prawidłowo, ale faktycznie na tle pozostałych mieszkańców naszej klatki my zużywamy stosunkowo mało - powiedziała kobieta dla trojmiasto.pl.

Kobieta stwierdziła, że karanie ludzi za oszczędzanie ogrzewania może negatywnie wpłynąć na kolejne osoby i odstraszyć je od zaciskania pasa. Dodała, że w dobie kryzysu energetycznego jesteśmy przecież namawiani do ograniczania zużycia ciepła.

Dlaczego więc kobieta została ukarana?

Okazuje się, że zbyt niska temperatura w jednym z mieszkań sprawia, że tracą pozostali lokatorzy. Spółdzielnia mieszkaniowa Posejdon zwraca uwagę na fakt, że temperatura w mieszkaniu nie może spadać poniżej 16 stopni Celsjusza, ponieważ mieszkanie to wychładza wtedy ściany i stropy sąsiadów. Sąsiedzi “zimnego mieszkania” muszą wtedy podkręcać własne kaloryfery, a to z kolei niesprawiedliwie podwyższa ich rachunki. 

 - Zastosowanie oszczędzania ogrzewania świadczy o tym, że pani w mieszkaniu ma zbyt niską temperaturę lub okresowo w sezonie jesienno-zimowym nie ogrzewa go wcale - tłumaczy Jolanta Kalinowska, prezes SM Posejdon.