Jak zadbać o swój organizm w trakcie ciąży? Jakie produkty kosmetyczne kupić?

Krzysztof

Ciąża

05.10.2022 18:22

Jak zadbać o swój organizm w trakcie ciąży? Jakie produkty kosmetyczne kupić?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio zadbać o swój organizm w trakcie ciąży? Nie czujesz się najlepiej i ciągle dokuczają Ci ciążowe problemy zdrowotne i złe samopoczucie? W takim razie potrzebujesz kompleksowej pomocy. Zadbaj o swój umysł i ciało – zainwestuj w profesjonalne kosmetyki dla kobiet w ciąży, a na pewno poczujesz się lepiej. Sprawdź, jakie warto kupić i dlaczego!

Ciąża to czas, kiedy ciało kobiety drastycznie się zmienia. Bardzo często jest to powodem pierwszych oznak depresji, nadmiernego zmęczenia oraz ogólnego rozdrażnienia płci pięknej. Dobrym pomysłem jest krem na rozstępy, szczególnie wtedy, kiedy te pojawiają się coraz częściej wraz ze wzrostem dziecka w brzuchu. Zanim jednak zaczniesz stosowanie kosmetyków dla kobiet w ciąży, koniecznie zasięgnij porady specjalistów oraz innych kobiet, które mają podobne problemy. W sieci znajdziesz naprawdę wiele przydatnych porad, które w czasie ciąży mogą okazać się zbawienne.

Jakie kosmetyki są odpowiednie dla kobiet w ciąży?

W drogeriach stacjonarnych i internetowych możesz znaleźć naprawdę wiele produktów, które doskonale nadają się zarówno dla kobiet we wczesnej, jak i mocno zaawansowanej ciąży. Kosmetyki dla ciężarnej to najczęściej: kremy nawilżające, przeciwzmarszczkowe oraz działające przeciw rozstępom. Zapamiętaj, że organizm kobiety (szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży) jest znacznie bardziej osłabiony niż wcześniej. Głównie z tego względu stosowanie kosmetyków zawierających chemiczne dodatki należy ograniczyć do minimum lub całkowicie z nich zrezygnować. 

Chcesz poczuć się lepiej w trakcie ciąży i choć przez chwilę poprawić swoje samopoczucie? Mimo konieczności odstawienia farbowania włosów i innych używek podczas ciąży, wciąż możesz czuć się jak prawdziwa i zadbana kobieta. Inwestuj w profesjonalne kremy dla ciężarnych – dzięki temu ograniczysz ryzyko występowania infekcji lub podrażnień. W trakcie ciąży higiena jest bardzo ważna i musisz dbać o nią w szczególny sposób. Dobrym pomysłem jest też zakup płynu do higieny intymnej, który nie zawiera chemicznych ulepszaczy. Dodatkowo w trakcie ciąży zadbaj o stan zębów i higienę jamy ustnej. W trakcie ciąży kobiety są mocno narażone na nadmierną próchnicę zębów. By ograniczyć negatywne tego skutki, myj zęby regularnie i używaj płynów do higieny jamy ustnej. Ogólnie rzecz biorąc – podczas ciąży wybieraj tylko sprawdzone i bezpieczne dla kobiet w ciąży kosmetyki od popularnych i polecanych producentów.

Ciąża a dieta i używki – co warto wiedzieć?

W ciąży nie powinnaś decydować się na nadmiernie wyczerpującą aktywność fizyczną. W tym czasie wskazany jest raczej spokój oraz odpoczynek. Bardzo ważna dla ciężarnych jest także dieta, która sprawia, że zarówno organizm kobiety, jak i dziecka będzie mieć odpowiednią dawkę witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które są wręcz niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha w brzuchu. Dieta dla ciężarnej kobiety musi być odpowiednio zróżnicowana. W tym przypadku dobrym pomysłem jest spożywanie warzyw, owoców, produktów pszennych oraz mięsa i nabiału – to wszystko oczywiście w odpowiednich ilościach.

Zadbaj o odporność. Sprawdź: Dlaczego warto suplementować tran?

Oczywiście, zanim zaczniesz wspomagać organizm suplementami witaminowymi, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. W ten sposób dowiesz się, czy stosowanie suplementów nie zaszkodzi Tobie lub dziecku w żadnym stopniu. Przed podjęciem decyzji o suplementacji konieczne będą badania, które wykażą ewentualne niedobory witaminowe w organizmie, które warto uzupełnić.

W kwestii używek – tutaj sprawa jest prosta. Jako kobieta ciężarna musisz bezwzględnie unikać alkoholu, papierosów i innych używek, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia, a tym samym na dziecko. 

Czy stosowanie kosmetyków w ciąży jest bezpieczne?

W sieci możesz znaleźć listę, które zawiera zarówno bezpieczne, jak i niebezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży. Chcesz wiedzieć, czego kategorycznie powinnaś unikać? Przede wszystkim środków chemicznych (także tych do kąpieli), które zawierają: witaminę A, formaldehyd, DHA oraz parabeny. Te substancje mogą powodować powikłania ciąży, wady serca i problemy rozwojowe u płodu (szczególnie witamina A). Oczywiście jest też wiele innych zakazanych substancji. Z tego względu, zanim wybierzesz kosmetyki dla siebie, dobrze sprawdź ich skład i oddziaływanie na kobiety w ciąży.

Kosmetyki, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży to takie zawierające: kwas l-askorbinowy, alantoinę, kwas hialuronowy, glicerynę, witaminę E, ekstrakty roślinne np. z aloesu, śluz ślimaka. Podsumowując – bezpieczeństwo dziecka i kobiety w ciąży w dużej mierze zależy od tego, jakie kosmetyki stosuje przez cały ten czas. Co ciekawe, jako ciężarna nie powinnaś wychodzić latem z domu bez użycia kremu z filtrem o dużym współczynniku SPF (minimum 20). Stosując takie specyfiki unikniesz nadmiernego wysuszenia skóry, co przyczyna się do powstawania większych rozstępów.