Pierwsze tygodnie ciąży. Jak rozpoznać objawy?

Ewelina

Ciąża

26.09.2022 11:58

Pierwsze tygodnie ciąży. Jak rozpoznać objawy?

Czy można nie rozpoznać u siebie objawów ciąży? Oczywiście – spotkało to niejedną kobietę. Na nasilenie i odczuwanie tych objawów wpływ mają różne czynniki: stan zdrowotny, kondycja, prowadzenie obserwacji cyklu miesięcznego i wyczulenie na sygnały płynące z ciała. Jak rozpoznać objawy wczesnej ciąży?

Początki ciąży są różne. Jedne kobiety opisują czas w okolicy spodziewanej miesiączki jako ten, w którym po prostu czuły się inaczej i, nawet jeśli ciąży nie planowały, nawet przed zrobieniem testu są pewne swojego stanu. Inne panie zauważają kolejne objawy i albo z czasem zaczynają je przypisywać ciąży, albo w ogóle nie przychodzi im to do głowy. Jak organizm kobiety daje znać, że doszło do zapłodnienia?

Czy mogę mieć miesiączkę, będąc w ciąży?

Każdy z nas słyszał pewnie historię o kobiecie – być może z rodziny, być może spoza niej – która miesiączkowała, będąc w ciąży. Wróćmy jednak do podstaw wiedzy o cyklu menstruacyjnym: krwawienie miesięczne jest złuszczaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, a dochodzi do tego, gdy nie nastąpiło zapłodnienie oraz zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy. Nie jest więc możliwe menstruowanie podczas ciąży.

Skąd więc doniesienia o miesiączkujących ciężarnych? Krwawienie lub plamienie we wczesnej ciąży może wynikać z jakichś nieprawidłowości w jej rozwoju, ale nie tylko: może też wiązać się z pękającymi naczyniami krwionośnymi lub z implantacją zarodka. Implantacja, czyli zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy następuje zwykle w czasie spodziewanej miesiączki – stąd możliwe pomylenie jej z krwawieniem menstruacyjnym.

Implantacji zarodka towarzyszą czasami bóle brzucha, które kobieta może odebrać jako bóle okresowe.

Ważne, by każde plamienie i krwawienie w ciąży skontrolować u lekarza – dla własnego spokoju, nawet, jeśli podejrzewamy, że to implantacja lub pękające naczynka.

Senność w pierwszym trymestrze ciąży

Tym, co często zaskakuje kobiety, jest większe zmęczenie. Senność i wynikające z niej problemy z koncentracją łatwo zbagatelizować, jeśli pokrywają się z niewyspaniem, trudniejszym czasem w pracy czy po prostu zwiększoną z jakiegokolwiek powodu aktywnością. Część kobiet jednak zupełnie nie wie, co się dzieje i czemu to chroniczne zmęczenie mogą przypisać, więc ich uwaga bywa skierowana w stronę ewentualnej ciąży.

Te słynne poranne mdłości…

Trudno powiedzieć, dlaczego wciąż bywają nazywane porannymi – mdłości  towarzyszą wielu ciężarnym od samego początku i mogą występować przez całą dobę. Czasami pojawiają się niemal znikąd, czasami pod wpływem zapachów lub smaków, na które kobiety w ciąży stają się szczególnie wrażliwe.

Mdłościom mogą towarzyszyć wymioty. Pamiętajmy, że wymioty są charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży i po jego upłynięciu powinny minąć. Alarmujące i wymagające konsultacji z ginekologiem są niepowściągliwe wymioty, czyli takie, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie i nie mijają wraz z nadejściem drugiego trymestru.

Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Piersi przez całą ciążę przygotowują się do laktacji. Ale na początku dolegliwości związane z piersiami to przede wszystkim:

  • obrzęk/powiększenie piersi,
  • tkliwość lub mrowienie, szczególnie wokół brodawek,
  • zaczerwienienie/ściemnienie brodawek.

Zmiany te wynikają z produkowanych intensywnie przez organizm ciężarnej hormonów, co skutkuje zwiększeniem dopływu krwi do piersi.

Większe ukrwienie u kobiet ciężarnych

Dość szybko organizm ciężarnej zaczyna produkować więcej krwi. Szybciej pracujące serce sprawia, że szybciej się męczymy. Dodatkowo na samym początku ciąży może się zdarzyć, że srom i błona śluzowa pochwy – właśnie przez większe ukrwienie – nabiorą ciemniejszego, purpurowego koloru.

Inne objawy wczesnej ciąży

Poza powyższymi objawami, które mogą sygnalizować, że warto byłoby wykonać test ciążowy, po zapłodnieniu mogą wystąpić:

  • wahania nastroju,
  • zmiany na skórze, przebarwienia – nie tylko na twarzy, ale także m.in. w okolicy pach czy pępka,
  • częstsze mikcje (oddawanie moczu), co wynika z powiększania się macicy i jej ucisku na pęcherz,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – podwyższony z powodu ciąży poziom progesteronu może powodować zaparcia.

Nie zapomnijmy o najważniejszym: braku spodziewanej miesiączki. Objaw ten bywa oczywiście trudny do wychwycenia w sytuacji, w której mamy do czynienia z zaburzeniami miesiączkowania, nieregularnymi cyklami lub stosujemy antykoncepcję hormonalną (bo ta, przypomnijmy, nie daje stuprocentowej skuteczności przy poprawnym stosowaniu).

Wczesna ciąża – jaki test ciążowy wybrać?

W aptekach dostępne są testy ciążowe o różnej czułości. Niektóre wykrywają poziom ciążowego hormonu – gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG już przy stężeniu 10 mlU/ml. Te najczulsze testy wykrywają ciążę po kilku dniach od implantacji zarodka. Inne zwykle wykrywają hCG od stężenia 100 mlU/ml.

Po pozytywnym wyniku testu ciążowego warto wybrać się dwukrotnie do punktu pobrań laboratorium analitycznego, by oznaczyć poziom beta hCG w krwi i monitorować przyrosty hormonu.

Potem pozostaje potwierdzenie ciąży u ginekologa. Trzymamy kciuki!

Źródło: https://apteka.superpharm.pl/poradnik/pierwsze-objawy-ciazy-sprawdz-jak-rozpoznac-ciaze