Nie żyje Jerzy Trela. Aktor zmarł w wieku 80 lat.

Justyna

Newsy

15.05.2022 19:18

Nie żyje Jerzy Trela. Aktor zmarł w wieku 80 lat.

źródło okładki: https://stary.pl/pl/actor/jerzy-trela-goscinnie-2/  

Zmarł Jerzy Trela - poinformowała Agnieszka Ponikiewska z działu PR Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Aktor teatralny i filmowy oraz profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych zmarł w niedzielę w Krakowie w wieku 80 lat.

Smutne wieści o odejściu Jerzego Treli

Wpis na ten temat pojawił się między innymi na stronie Teatru Starego w Krakowie, który przez wiele lat był miejscem pracy aktora:

„Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dzisiaj zmarł Jerzy Trela – wspaniały aktor, cudowny człowiek, legenda teatru polskiego – nasz kolega. Każde słowa wydają się w tej chwili niewystarczające. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi.”

O śmierci aktora informował także w mediach społecznościowych krakowski dziennikarz i krytyk redaktor Wacław Krupiński:

„Odszedł Jerzy Trela. W Warszawie Ignacy Gogolewski, w Krakowie Wielki Gustaw - Konrad. Brak słów. Odszedł Jerzy Trela."

Życie zawodowe skoncentrowane wokół teatru

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Pracę na scenie rozpoczął w 1961 roku w Teatrze Lalek w Nowej Hucie, tuż po maturze w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Od 1964 był w zespole Teatru Groteska, w drugiej połowie lat 60. współtworzył Teatr STU.

Po studiach w krakowskiej PWST (ukończonych w 1969) i jednosezonowym angażu w Teatrze Rozmaitości, został zaproszony do zespołu Starego Teatru, gdzie występował aż do 2014 roku. Współpracował z wieloma innymi teatrami m.in. w Warszawie oraz Krakowie.

Bogaty życiorys aktora

Profesor Jerzy Trela przez lata uczył aktorskiego rzemiosła studentów PWST w Krakowie, w latach 1984–1990 wielce się zasłużył uczelni jako jej rektor. Artysta był laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych, telewizyjnych.

Grał także w filmach i serialach, między innymi „Stawce większej niż życie", „Kolumbach", „Janosiku", „Panu Tadeuszu", „Quo vadis", „Idzie", „Ciemno, prawie noc" i wielu innych. W sumie zagrał w życiu około 350 ról.

Poza karierą aktorską pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji (1985 - 1989). Był też członkiem Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL Wojciechu Jaruzelskim. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta Polski Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.