Już w środę 17 lipca odbędzie się pogrzeb Jerzego Stuhra, który zmarł 9 lipca. Rodzina i bliscy aktora szykuje się więc do ostatniego pożegnania, a w sieci pojawił się nekrolog zmarłego. Co ciekawe, wzbudził on spore kontrowersje. W jego treści pojawił się apel do żałobników, ale też dwa bardzo dziwne określenia.
Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat
Przypomnijmy, że 9 lipca media obiegła smutna informacja o śmierci aktora Jerzego Stuhra. Zmarł w wieku 77 lat. Przez wiele lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, głównie z nowotworem krtani, który nawracał pomimo leczenia.
Pogrzeb aktora odbędzie się 17 lipca w Krakowie. Z tego powodu to właśnie w krakowskiej prasie ukazał się nekrolog Jerzego Stuhra. W treści nekrologu rodzina zmarłego wystosowała apel do żałobników.
Apel w nekrologu Jerzego Stuhra
Treść nekrologu została podpisana przez rodzinę i bliskich Jerzego Stuhra: żona, córka, syn, synowa, zięć, wnuki i pozostali krewni.
Rodzina zaapelowała do osób wybierających się na pogrzeb o to, aby zamiast kwiatów, przeznaczyli środki na fundację Unicorn.
Dziwne określenia w nekrologu
Internauci i dziennikarze zwrócili też uwagę na fakt, że rodzina nazwała Jerzego Stuhra “inteligentem” i “synem mitteleuropy”. Przez część internautów określenia te zostały uznane za pretensjonalne.
W krakowskiej prasie pojawił się zamówiony przez rodzinę nekrolog Jerzego Stuhra. I nie wiem, co jest w tym jakoś bardziej zabawne (?): Czy że rodzina przypomina, że zmarły był inteligentem? Czy że uważa za istotne wskazać, że był on "synem mitteleuropy" (być może zmarły sam miał się za takiego — nie wiemy, są przesłanki) — pisze w sieci publicysta Wojciech Mucha.
Sformułowanie to prawdopodobnie odnosi się do wywiadu, który przed laty udzielił Jerzy Stuhr. Stwierdził on wtedy, że czuje się bardziej Mitteleuropejczykiem niż Polakiem.
"W 1915 r. niemiecki publicysta Friedrich Naumann w pracy zatytułowanej Mitteleuropa (niem. – Europa Środkowa) przedstawił koncepcję stworzenia wielkiego państwa obejmującego terytoria Rzeszy, Austro‑Węgier oraz Europy Środkowej i Wschodniej aż po Kaukaz. Miał to być rejon autarkiczny (samowystarczalny gospodarczo) dzięki własnym zasobom naturalnym i źródłom energii, zdominowany kulturowo przez Niemcy. - przypomina autor wpisu.