Dlaczego królowa Elżbieta zmarła? Podano przyczynę!

Agnieszka

Newsy

30.09.2022 10:18

Dlaczego królowa Elżbieta zmarła? Podano przyczynę!

 Śmierć królowej Elżbiety II, która miała miejsce 8 września była szokiem dla ludzi na całym świecie. Królowa rządziła bowiem od ponad 70 lat i dla wielu była stałym elementem rodziny królewskiej.

Niestety i na nią przyszedł czas. Zmarła w wieku 96 lat. Co jednak było przyczyną jej śmierci? To pytanie zadawali sobie nie tylko Brytyjczycy, ale też mieszkańcy innych krajów. W końcu na to pytanie odpowiedziano, publikując jej akt zgonu. Przyczyna ta jest jednak bardzo nieprecyzyjna…

Śmierć królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta przeżyła aż 96 lat, z czego zdecydowaną większość w dobrym zdrowiu. Zaczęło się ono psuć dopiero w ostatnich miesiącach jej życia. Na początku września królowa Elżbieta II odwołała posiedzenie Tajnej Rady, ponieważ lekarze zalecili jej odpoczynek. W oficjalnym oświadczeniu mogliśmy przeczytać, że "lekarze Królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości i zalecili, by pozostała pod nadzorem medycznym". Wtedy też królewskie obowiązki musieli przejąć inni członkowie rodziny - książę Karol, książę Edward z księżniczką Anną oraz książę William. 

O śmierci monarchini poinformował oficjalny profil rodziny królewskiej w mediach społecznościowych.

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" – napisano w komunikacie Pałacu Buckingham informującym o śmierci Elżbiety II.

Opublikowano akt zgonu królowej 

W czwartek Narodowe Archiwa Szkocji opublikowały akt zgonu brytyjskiej monarchini. Z dokumentu wynika, że Elżbieta II zmarła 8 września o godzinie 15:10, w rezydencji Balmoral w Szkocji. 

Z aktu zgonu królowej wynika też, że informację o śmierci podano opinii publicznej 3 godziny po zgonie. Zgon zgłosiła oficjalnie księżniczka Anna, córka Elżbiety II.

Co ciekawe, w akcie zgonu widnieje też informacja o przyczynie śmierci brytyjskiej monarchini, jednak jest ona bardzo nieprecyzyjna. W rubrykę wpisano bowiem śmierć z powodu “podeszłego wieku” królowej.

Zdjęcie Dlaczego królowa Elżbieta zmarła? Podano przyczynę! #1
Źródło: NBC News

Godzina zgonu wskazuje, że nie wszyscy mogli się pożegnać

Z dokumenty wynika, że królowa Elżbieta II zmarła o godzinie 15:10. Niestety, duża część członków jej najbliższej rodziny była wtedy jeszcze w drodze do Szkocji. Wcześniej zostali bowiem zaalarmowani o jej pogarszającym się stanie zdrowia.