Nie żyje królowa Elżbieta II!

Justyna
Newsy
08.09.2022 20:29
Nie żyje królowa Elżbieta II!

Pałac Buckingham poinformował o śmierci królowej Elżbiety II. Brytyjska monarchini panowała przez 70 lat.

Śmierć królowej

W komunikacie Pałacu Buckingham informującym o śmierci Elżbiety II napisano:

„Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu".

Po śmierci królowej Wielką Brytanię czeka żałoba narodowa. Pogrzeb monarchini będzie miał miejsce w Opactwie Westminsterskim, a królowa zostanie pochowana na zamku Windsor. Obowiązki Elżbiety II przejmie nowy monarcha — król Karol.

W ubiegłym roku Brytyjczycy pożegnali męża królowej Elżbiety, księcia Filipa, który dożył 99 lat. Był najdłużej żyjącym mężczyzną w całej historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

Droga do tronu

Urodziła się jako Elizabeth Alexandra Mary Windsor 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Była starszą córką króla Jerzego VI i jego żony Elżbiety Bowes-Lyon. Miała o cztery lata młodszą siostrę, księżniczkę Małgorzatę, która zmarła w 2002 roku.

Początkowo Elżbieta była dopiero trzecia w kolejce do brytyjskiego tronu i wydawało się mało prawdopodobne, by na nim kiedykolwiek zasiadła. Jednak gdy w 1936 roku abdykował król Edward VIII, nowym królem został jego brat Jerzy VI, a Elżbieta stała się potencjalną następczynią tronu. Tytuł królewski przyjęła w 1952 roku, po śmierci ojca.

Długie rządy Elżbiety

Elżbieta II była brytyjską królową przez 70 lat. Jej pełny tytuł brzmiał: królowa z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej Królestw i Terytoriów, królowa, głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary. Do historii przeszła jako najdłużej panująca brytyjska monarchini. Na świecie wyprzedza ją pod tym względem jedynie król Francji Ludwik XIV, który rządził krajem 72 lata.

Elżbieta II słynęła też ze stalowych nerwów i umiejętności przeprowadzania Wielkiej Brytanii przez największe kryzysy. II wojna światowa, rozpad imperium brytyjskiego, wojna koreańska, zimna wojna, wojna o Falklandy, kryzys wywołany brexitem i pandemią COVID-19 - to tylko niektóre wyzwania, przed jakimi stanęła monarchini.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną