Opaska telemedyczna w Biedronce! Kolejny pomysł na ominięcie zakazu handlu?

Martyna

Newsy

27.09.2022 11:41

Opaska telemedyczna w Biedronce! Kolejny pomysł na ominięcie zakazu handlu?

Sieci handlowe nie dają za wygraną i próbują za wszelką cenę przywrócić swoje placówki do niedzielnego handlu. Jak się okazuje, uszczuplenie zakazu nie zamknęło ostatecznie tematu. Już w lipcu pojawiały się nieoficjalne doniesienia o tym, że sieć Biedronka chce przekształcić swoje sklepy w placówki medyczne. Teraz pojawiło się więcej szczegółów w tej sprawie.

 

„Biedronka” placówką medyczną?

Już w lipcu 2022 r. pojawiły się nieoficjalne doniesienia od pracowników sieci Biedronka, że w niektórych placówkach pojawiły się pulpity, które przypominają punkty recepcyjne.

Ponadto w niektórych sklepach „Biedronki” w grafikach pracownikach pojawiły się pracujące niedziele lipca.

„Głos Wielkopolski” donosił wówczas, że dzięki umieszczeniu w sklepie placówki medycznej - na przykład gabinetu lekarskiego - i uruchomieniu go w niedziele, sklep mógłby działać normalnie, nie przejmując się zakazem handlu.

Sklepy nie zostały jednak uruchomione w niehandlowe niedziele.

 

Zdjęcie Opaska telemedyczna w "Biedronce"! Kolejny pomysł na ominięcie zakazu handlu? #1

Opaska telemedyczna w Biedronce

Teraz pojawiło się więcej szczegółów w tej sprawie. Przybliżył je portal „Wiadomości Handlowe”.

Okazuje się, że w kilkudziesięciu sklepach sieci „Biedronka” pojawiły się urządzenia, dzięki którym seniorzy mają możliwość zamówienia opaski telemedycznej.

Pozwala ona na wezwanie pomocy oraz przypomina o konieczności zażycia leków.

Opaska jest firmy Sidly i jej koszt to 599 złotych.

Okazuje się, że firma Sidly powiązana jest ze spółką „Teleopieka Medyczna”, która zarejestrowana jest Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

Portal przyjrzał się sprawie i stwierdził, że firma powiązana jest z siecią „Biedronka”, a działanie sklepów pod jednym adresem razem z zarejestrowanym podmiotem leczniczym potencjalnie może uchylić furtkę do otwarcia Biedronek w każdą niedzielę.

 

Omijanie przepisów – szukanie dziur

Przypomnijmy, że popularne sieci handlowe doszukiwały się tzw. dziur w przepisach i przekształcały swoje sklepy w placówki pocztowe, kluby czytelnicze, czy dworce. Na takie kroki decydowała się sieć Biedronka, Lidl, Kaufland oraz Intermarche.

Rząd postanowił uszczelnić przepisy o zakazie handlu w niedzielę. W związku z tym od 1 lutego 2022 usługi w niehandlowe niedziele mogą świadczyć jedynie sklepy, których przychody z działalności usług pocztowych przekroczą 40% wszystkich przychodów sklepu. Zdecydowana większość sklepów tego warunku nie spełnia.

 

Przypomnijmy, że przed nami dwie niedziele handlowe – 11 oraz 18 grudnia.