Awaria Nord Stream 2! Wyciek gazu na Bałtyku

Agnieszka

Newsy

27.09.2022 9:07

Awaria Nord Stream 2! Wyciek gazu na Bałtyku

Duńska Agencja Energii poinformowała, że jedna z dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2 ma awarię. Na Morzu Bałtyckim doszło do wycieku gazu. W promieniu 10 kilometrów od powstania awarii obowiązuje obecnie zakaz żeglugi. 

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 2

Administracja Morska Danii zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu. Powodem jest wyciek gazu z jednej z nitek gazociągu Nord Stream 2. W promieniu pięciu mil morskich od miejsca wycieku zabroniona jest żegluga.

 "Zagrożenie dla statków. Żegluga jest zabroniona na obszarze o promieniu pięciu mil morskich (prawie 10 km) od miejsca wycieku gazu" - podała w komunikacie Duńska Administracja Morska. 

Duńska Agencja Energii uspokaja jednak i informuje, że poza ogłoszonym obszarem nie ma żadnych zagrożeń związanych z wyciekiem gazu z Nord Stream 2.

Niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2 jeszcze nie oddany do użytku

"Na nitce A gazociągu #NordStream2 doszło do "gwałtownego spadku ciśnienia". Taka nomenklatura oznacza, uszkodzenie magistrali i wydostawanie się z niej gazu. (Gazociąg jest nagazowany - przypominam). Duńczycy potwierdzili wyciek gazu w okolicy na pd od Bornholmu" - zauważył  dziennikarz "Biznes Alert" Mariusz Marszałkowski. 

Pomimo tego, że gazociąg jeszcze oficjalnie nie został oddany do użytku, to już wypełniony jest gazem, by umożliwić próby ciśnieniowe. Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę ogłosił, że Niemcy zrezygnują z użytkowania tego gazociągu. 

 

Agencja Reutersa poinformowała, że naukowcy zaobserwowali gwałtowny spadek ciśnienia w jednej z nitek gazociągu, z około 105 barów do 7 barów. Z kolei niemiecki tygodnik "Spiegel", niemieccy ekolodzy z organizacji Deutsche Umwelthilfe (DU) ostrzegali, że spadek ciśnienia w rurociągu sugeruje, że "chodzi o większą awarię i że do Morza Bałtyckiego już przedostały się znaczne ilości niebezpiecznego gazu cieplarnianego, metanu".