Papier toaletowy wielokrotnego użytku - hit czy kit?

Agnieszka

Newsy

26.09.2022 11:10

Papier toaletowy wielokrotnego użytku - hit czy kit?

Ekologiczny tryb życia dla wielu osób stał się codziennością. Nic w tym dziwnego - ekologiczne rozwiązania często są tańsze, wygodniejsze i nie niszczą środowiska. Czasem jednak okazuje się, że niektóre z nich wzbudzają spore kontrowersje. Tak jest w przypadku wielorazowego papieru toaletowego, który jakiś czas temu zyskał w sieci sporą popularność.

Zanieczyszczenie środowiska i wynikający z tego kryzys klimatyczny jest dziś jednym z najpoważniejszych problemów ludzkości. Nic więc dziwnego w tym, że mieszkańcy krajów rozwiniętych coraz częściej sięgają po ekologiczne rozwiązania. Mają bowiem ku temu możliwości. 

Obecnie na porządku dziennym jest segregowanie śmierci, ograniczenie zużycia plastiku czy korzystanie z wielorazowych produktów, na przykład butelek, pampersów, a nawet podpasek. No właśnie, wielorazowe produkty podbijają rynek eko. Jednak jeden z nich wywołał spore kontrowersje. Mowa bowiem o wielorazowym papierze toaletowym.

Papier toaletowy wielokrotnego użytku - hit czy kit?

Wielorazowy papier toaletowy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jego niepodważalną zaletą bez wątpienia jest fakt, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Trzeba bowiem wiedzieć, że aby zaspokoić zapotrzebowanie całej Europy na chusteczki higieniczne, ręczniki kuchenne czy właśnie papier toaletowy, każdego dnia wycina się ok. 270 tys. drzew. 

Nie zmienia to jednak faktu, że korzystanie z wielorazowego papieru toaletowego wiążę się z trudnością w utrzymaniu higieny. Zdecydowanie łatwiej jest zużyty papier po prostu spłukać w toalecie i mieć to z głowy. W przypadku papieru wielorazowego użytku istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo namnażania się zbyt dużej ilości bakterii, które są chorobotwórcze. Co więcej, taki papier wymaga częstego prania. Oznacza to, że konieczne będzie częstsze włączanie pralki, co zwiększa zużycie wody i prądu.

Wielorazowy papier. Z czego jest wykonany? Jak go stosować?

Wielorazowy papier toaletowy to niewielkie szmatki wykonane z lnu, flaneli lub tetry. Jedna rolka, według producentów, powinna nam wystarczać na 3-5 lat. Zużyty listek papieru należy przechowywać w osobnym pojemniku aż do czasu jego wyprania. Prać taki papier należy natomiast w 60 stopniach Celsjusza.