Zmiana czasu na zimowy. Kiedy i dlaczego to robimy?

Agnieszka

Newsy

26.09.2022 9:39

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy i dlaczego to robimy?

Już niedługo w Polsce nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.  Kiedy należy przestawić zegarki? O której godzinie?

Zmiana czasu z letniego na zimowy - co nam to daje?

Polska jest jednym z wielu krajów, które stosuje czas letni i zimowy. W Europie jedynie Islandia, Rosja i Białoruś nie posiada takiego zwyczaju. Zmianę czas stosuje też zdecydowana większość Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. W sumie na świecie podział na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.

 

Głównym powodem ku temu, by stosować zamiennie czas letni i zimowy jest chęć lepszego wykorzystania światła dziennego. Dzięki temu latem, gdy dzień jest dłuższy, zegarki przestawione o godzinę do przodu pozwalają człowiekowi na dłuższą aktywność. Natomiast zmiana czasu na zimowy pozwala nam budzić się w momencie, gdy na zewnątrz jest już trochę więcej światła.  

Innym powodem jest także możliwość oszczędzania energii w lecie. Przejście na czas letni sprawia jednak, że zamiast włączać oświetlenie przykładowo o 20:00, robi się to dopiero o 21:00.

Zmiana czasu na zimowy - kiedy nastąpi?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Tej nocy należy przestawić zegarki (choć większość zegarków elektronicznych sama się przestawia) z godziny 3:00 na 2:00. Dzięki temu zyskujemy dodatkową godzinę snu, a gdy się obudzimy, na zewnątrz już będzie jasno.

Czy zmiana czasu zostanie zlikwidowana?

Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2018 roku tematem przestawiania czasu zajęła się Komisja Europejska. Okazało się, że po wielu konsultacjach prawie 90 procent głosujących członków Unii Europejskiej zadeklarowało chęć odejścia od stosowania czasu letniego i zimowego.

Pomysł ten jednak ostatecznie nie wszedł w życie i każde państwo samodzielnie ma decydować o tym, czy będzie przestawiać zegarki.