Sprawdź, kiedy w tym roku należy przestawić zegarki! Kiedy pośpimy dłużej?


                    Sprawdź, kiedy w tym roku należy przestawić zegarki! Kiedy pośpimy dłużej?
08Paź

W każdym roku dwa razy musimy przestawić swoje zegarki. W tym roku pierwszy raz robiliśmy to pod koniec marca, drugi raz zbliża się już wielkimi krokami. Warto zapamiętać tę datę, ponieważ teraz będziemy mogli pospać dłużej!

Zdjęcie Sprawdź, kiedy w tym roku należy przestawić zegarki! Kiedy pośpimy dłużej? #1

Geneza zmiany czasu

Początki zmiany czasu sięgają czasów życia Benjamina Franklina, jako jednego z założycieli Stanów Zjednoczonych. Napisał on tekst, w którym zaznaczył, że ludzie wiosną wstają wcześniej niż słońce i muszą pracować jeszcze kilka godzin po jego zachodzie.

Powoduje to, że w ostatnich godzinach pracy muszą wspomagać się świeczkami. Autor dokonał stosownych obliczeń, gdzie wykazał, ile świec się w ten sposób zużywa. Zaznaczył również, że można tego uniknąć poprzez manipulowanie czasem. Pierwszego przesunięcia czasu dokonali Niemcy 30 kwietnia 1916 roku, a cofnęli go później 1 października.


Dlaczego zmieniamy czas?

Przesuwanie czasu dwa razy do roku ma na celu zwiększenie aktywności ludzi, którzy mogą dłużej korzystać ze światła słonecznego. Mało osób wstaje np. o 5 rano, więc nie ma znaczenia czy słońce wstanie dwie, czy trzy godziny wcześniej, ponieważ i tak wtedy śpimy.

Dzięki przesunięciu czasu latem dłużej korzystamy ze światła dziennego, co pozwala oszczędzić nawet do 4% energii. Dłuższy dzień powoduje również, że poziom bezpieczeństwa wzrasta, ponieważ większość wypadków drogowych czy aktów wandalizmu zdarza się raczej po zmroku.

Zdjęcie Sprawdź, kiedy w tym roku należy przestawić zegarki! Kiedy pośpimy dłużej? #2

Wady przesuwania czasu

Zmiana czasu może być kłopotem dla osób, które zapominają o takich rzeczach. Jeśli nasze urządzenia mobile nie „przestawiają się same”, wtedy możemy nie dotrzeć na czas na umówione miejsce. Warto więc datę z 24 na 25 października zapisać sobie w kalendarzu, aby pamiętać o przesunięciu wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00.

Urządzenia mobilne takie jak smartfony czy laptopy same przestawiają godzinę na odpowiednią. Problem ze zmianą czasu mają również np. pociągi. Przestawienie godziny powoduje, że albo przybywają one o godzinę za późno lub muszą przymusowo zrobić godzinny przestój.

Możliwe zmiany

Zmiana czasu jest jednak ostatnio kontrowersyjną kwestią, ponieważ wiele osób z całego świata, chce zaprzestania tego nawyku. Komisja Europejska w zeszłym roku zaproponowała w tej kwestii, aby od 2021 roku zastosować ujednolicony czas środkowoeuropejski letni. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że rozmowy na ten temat w Parlamencie Europejskim ucichły i nie wiadomo czy obecna zmiana czasu będzie tą ostatnią.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja