W każdym roku dwa razy musimy przestawić swoje zegarki. W tym roku pierwszy raz robiliśmy to pod koniec marca, drugi raz zbliża się już wielkimi krokami. Warto zapamiętać tę datę, ponieważ teraz będziemy mogli pospać dłużej!
Geneza zmiany czasu
Początki zmiany czasu sięgają czasów życia Benjamina Franklina, jako jednego z założycieli Stanów Zjednoczonych. Napisał on tekst, w którym zaznaczył, że ludzie wiosną wstają wcześniej niż słońce i muszą pracować jeszcze kilka godzin po jego zachodzie.
Powoduje to, że w ostatnich godzinach pracy muszą wspomagać się świeczkami. Autor dokonał stosownych obliczeń, gdzie wykazał, ile świec się w ten sposób zużywa. Zaznaczył również, że można tego uniknąć poprzez manipulowanie czasem. Pierwszego przesunięcia czasu dokonali Niemcy 30 kwietnia 1916 roku, a cofnęli go później 1 października.
Dlaczego zmieniamy czas?
Przesuwanie czasu dwa razy do roku ma na celu zwiększenie aktywności ludzi, którzy mogą dłużej korzystać ze światła słonecznego. Mało osób wstaje np. o 5 rano, więc nie ma znaczenia czy słońce wstanie dwie, czy trzy godziny wcześniej, ponieważ i tak wtedy śpimy.
Dzięki przesunięciu czasu latem dłużej korzystamy ze światła dziennego, co pozwala oszczędzić nawet do 4% energii. Dłuższy dzień powoduje również, że poziom bezpieczeństwa wzrasta, ponieważ większość wypadków drogowych czy aktów wandalizmu zdarza się raczej po zmroku.
Wady przesuwania czasu
Zmiana czasu może być kłopotem dla osób, które zapominają o takich rzeczach. Jeśli nasze urządzenia mobile nie „przestawiają się same”, wtedy możemy nie dotrzeć na czas na umówione miejsce. Warto więc datę z 24 na 25 października zapisać sobie w kalendarzu, aby pamiętać o przesunięciu wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00.
Urządzenia mobilne takie jak smartfony czy laptopy same przestawiają godzinę na odpowiednią. Problem ze zmianą czasu mają również np. pociągi. Przestawienie godziny powoduje, że albo przybywają one o godzinę za późno lub muszą przymusowo zrobić godzinny przestój.
Możliwe zmiany
Zmiana czasu jest jednak ostatnio kontrowersyjną kwestią, ponieważ wiele osób z całego świata, chce zaprzestania tego nawyku. Komisja Europejska w zeszłym roku zaproponowała w tej kwestii, aby od 2021 roku zastosować ujednolicony czas środkowoeuropejski letni. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że rozmowy na ten temat w Parlamencie Europejskim ucichły i nie wiadomo czy obecna zmiana czasu będzie tą ostatnią.