Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarek?

Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarek?

Za oknem coraz więcej słońca i coraz wyższe temperatury. Oznacza to, że zima powoli się kończy, a wraz z jej odejściem zawita u nas wiosna. Będziemy musieli więc, jak co roku, przestawić zegarki na czas letni.

Zdjęcie Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarek? #1

Czy przestawianie zegarków ma sens?

Od wielu lat w polityce trwa spór o sens przestawiania zegarków z czasu letniego na zimowy. Początkowo celem tego zabiegu było lepsze wykorzystanie godzin słonecznych w zimie. Na ten pomysł wpadli Niemcy w czasie I wojny światowej. Oszczędności z energii elektrycznej, która wykorzystywana była do oświetlania, miały zasilić niemiecką armię.

Dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach tłumaczy jednak, że z punku widzenia pracy zawodowej, przestawianie zegarków szkodzi. Przystosowanie do zmiany trwa ok. 5 dni, przez co przez ten okres pracujemy mniej wydajnie.

Zaznacza też, że dla współczesnego człowieka przestawianie zegarków nie ma już większego znaczenia.

Zdjęcie Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarek? #2

Kiedy przestawiamy czas na letni?

Zmiana czasu na letni wypada w tym roku 31 marca. Zegarki będziemy przestawiać z godziny 2 na 3.

A Wy co sądzicie o zmianie czasu na zimowy i letni? Ma to sens, czy warto zastanowić się nad zlikwidowaniem tego obowiązku?

Warto zaznaczyć, że oprócz Rosji, Islandii i Białorusi, cała Europa przestawia zegarki dwa razy w roku. W sumie dotyczy to 70 państw na świecie.

Agnieszka

true

Polecane