Franciszek Pieczka nie żyje!

Justyna

Newsy

23.09.2022 22:34

Franciszek Pieczka nie żyje!

źródło okładki: http://www.mariuszkubik.pl

Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny zmarł w wieku 94 lat. Informację o śmierci artysty potwierdzili członkowie jego rodziny.

Odszedł wybitny aktor

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie uzyskał w 1954 roku. Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenach teatrów, m.in. Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Jednocześnie debiutował w filmie.

Zagrał w wielu produkcjach polskich i zagranicznych. Widzowie mogli go kojarzyć z takich obrazów jak „Ziemia obiecana", „Potop", „Quo vadis" oraz z serialu „Czterej pancerni i pies". W kwietniu 2022 roku poinformował, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie.

Przełom w karierze

Prawdziwym przełomem był dla Pieczki rok 1966, gdy rozpoczęły się zdjęcia do serialu „Czterej pancerni i pies" (1966-1970). Jako Gustlik Jeleń, członek załogi czołgu "Rudy", wspólnie z Januszem Gajosem, Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim, zaskarbił sobie sympatię widzów.

Aktor grał też w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera. Za kreację w "Jańciu Wodniku" z 1993 roku otrzymał wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach - w tym na  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Bogaty dorobek artystyczny    

Artysta był również wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. 11 listopada 2017 roku otrzymał on najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. Stowarzyszenia Filmowców Polskich w zeszłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

Żegnając go, Tadeusz Deszkiewicz, prezes Radia Dla Ciebie, napisał:

„Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich Franciszek Pieczka, Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć".