Jak często należy się kochać, aby tworzyć szczęśliwy związek?

Martyna

Seks

26.09.2022 9:11

Jak często należy się kochać, aby tworzyć szczęśliwy związek?

Bardzo trudno jednoznacznie określić liczbę zbliżeń, która zapewniałaby zadowolenie i szczęście w każdym związku. Intymne momenty są sprawą bardzo indywidualną. Wiele osób zastanawia się jednak, czy od ilości stosunków zależy ich jakość życia i związku? Wydawałoby się, że nie da znaleźć się uniwersalnego wzorca, ani wyliczyć średniej, jednak naukowcy postanowili przyjrzeć się sprawie i opublikowali wyniki badań na łamach "Social Psychological and Personality Science".

 

Jak często uprawiać seks, by cieszyć się związkiem?

Od dawna istnieje przekonanie, że ilość zbliżeń przekłada się wprost proporcjonalnie na związek. Sprawie przyjrzeli się kanadyjscy naukowcy.

Wzięli oni pod lupę życie seksualne 25,510 osób w wieku 18-89 lat.

Wyniki obserwacji opublikowano w raporcie "Sexual Frequency Predicts Greater Well-Being, But More is Not Always Better" – „Częste współżycie daje poczucie szczęścia, ale więcej nie zawsze znaczy lepiej”.

Amerykańscy badacze z wydziału psychologii Uniwersytetu w Toronto Mississauga na czele z Amy Muise stwierdzili, że pozytywna ocena związku przez oboje partnerów była taka sama w obu przypadkach - gdy pary kochały się ze sobą raz w tygodniu, oraz gdy partnerzy uprawiali seks częściej niż raz na tydzień.

Po badaniach przeprowadzonych na ponad 25 tysiącach amerykanów okazało się, że niezależnie od długości związku oraz wieku średnia na poziomie raz w tygodniu była dla nich zadowalająca.

W ankiecie pary, które oceniły swój poziom szczęścia w związku na wysoki, uprawiały seks średnio raz w tygodniu.

Badacze uważają, że jeśli partnerzy nie czują wyraźnej potrzeby, to zbliżenie raz w tygodniu gwarantuje poczucie szczęścia i spełniania.

 

Zdjęcie Jak często powinniśmy uprawiać seks? Naukowcy podali magiczną liczbę! #1

Nie traktujmy seksu jak obowiązku

Warto także pokreślić, że podczas badań nie doszukano się powiązań między częstotliwością uprawiania seksu, a poziomem szczęścia osób, niebędących w związku z kimkolwiek.

Ponadto zaobserwowano, że mężczyźni, którzy uprawiają seks częściej (ze względu na wyższy popęd seksualny), wcale NIE SĄ szczęśliwsi od kobiet, które robią to rzadziej.

W opublikowanych badaniach podkreślono jednak, że w związku nie powinno być ciśnienia oraz nacisku na uprawianie miłości z obowiązku. Zmuszanie się do zbliżeń może prowadzić do pogorszenia relacji.

„Wydaje mi się, że pary mogą odczuwać sporą presję, kiedy słyszą, że powinni uprawiać seks tak często, jak się da. Raz w tygodniu jest bardziej realistycznym celem do osiągnięcia, a przy okazji wystarczającym do szczęścia” – komentowała sprawę Amy Muise cytowana przez metro.co.uk.

Warto podkreślić, że mimo tych danych i średnich wyliczeń wiele zależy od indywidualnych potrzeb i poziomu libido każdego z partnerów. Nie warto porównywać się do grupy wiekowej znajomych par. Najważniejsze jest, aby partnerzy mieli podobny temperament seksualny i potrafili otwarcie mówić o swoich potrzebach.