Rozsyp to na ziemi w swoim ogrodzie! Warzywa będą rosły jak szalone!

Ewelina
Ogród
09.05.2023 8:39
Rozsyp to na ziemi w swoim ogrodzie! Warzywa będą rosły jak szalone!

Por to jedno z najzdrowszych i najsmaczniejszych warzyw, które warto mieć w swoim ogrodzie. Jednakże, oprócz tego, że jest on pyszny i zdrowy do jedzenia, może również stanowić naturalny nawóz dla innych roślin.

Dlaczego por jest dobrym nawozem?

Por jest bogata w składniki odżywcze takie jak azot, fosfor i potas, które są kluczowe dla rozwoju roślin. Te trzy składniki są niezbędne dla produkcji białka, rozwoju korzeni oraz dojrzewania owoców i warzyw. Oprócz tego, por jest również źródłem wapnia, magnezu i siarki, co przyczynia się do wzmocnienia roślin i ich zdrowia.

Jak przygotować por jako nawóz?

Aby przygotować porę jako nawóz, musisz zebrać zgniłe i uschnięte liście, łodygi i korzenie. Zgniłe liście są bogate w potas, łodygi w fosfor, a korzenie w azot. Po zebraniu materiału organicznego, należy go rozdrobnić i umieścić w kompostowniku lub po prostu rozłożyć wokół roślin. W ciągu kilku tygodni, materiał zacznie się rozkładać, uwalniając składniki odżywcze, które zostaną wchłonięte przez rośliny.

Zdjęcie Rozsyp to na ziemi w swoim ogrodzie! Warzywa będą rosły jak szalone! #1

Do jakich roślin nadaje się por jako nawóz?

Por może być stosowana jako nawóz dla wielu roślin w Twoim ogrodzie. Rośliny liściaste, takie jak sałata, szpinak i kapusta, wymagają dużo azotu do produkcji białka, a zgniłe korzenie i liście porowe są doskonałym źródłem azotu. Rośliny owocowe, takie jak pomidory i papryki, potrzebują dużo fosforu do rozwoju owoców, a zgniłe łodygi porowe są bogate w ten składnik. Rośliny korzeniowe, takie jak marchew i buraki, wymagają dużo potasu do wzrostu korzeni, a zgniłe liście porowe są bogate w ten składnik.

Podsumowanie

Por jest doskonałym naturalnym nawozem dla Twojego ogrodu, który dostarcza niezbędne składniki odżywcze dla rozwoju roślin. Przygotowanie por jako nawóz jest łatwe i ekologiczne, a zastosowanie go do różnych rodzajów roślin w ogrodzie przyczyni się do ich zdrowia i wzrostu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną