Co pyli w marcu? Sprawdź na co możesz być uczulona?

Patrycja
Zdrowie
15.03.2021 12:16
Co pyli w marcu? Sprawdź na co możesz być uczulona?

Osoby wrażliwe na pyłki już wraz z początkiem marca mogą zacząć narzekać na nieprzyjemne objawy alergii. Kalendarzowa wiosna już niedługo i przyroda doskonale o tym wie, zaczyna się więc produkcja pyłków potrzebnych do rozmnażania. Które rośliny zaczynają już w marcu?

 

Katar sienny, zapalenie spojówek i drapanie w gardle to tylko niektóre z objawów, jakie odczujemy w związku z pyleniem drzew w marcu. Stężenie pyłków niektórych roślin jest bardzo wysokie już w tym miesiącu. Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych podaje, że największe stężenie pyłków w marcu daje olcha, cis, topola, wierzba i leszczyna. Dokładnie gdzie i kiedy możemy zaobserwować największe stężenia wybranych roślin?

 

Leszczyna

Osoby uczulone na pyłki leszczyny odczuwają dość silne objawy, a ta jest bardzo pospolita i spotkać możemy ją niemal wszędzieNieżyt nosa, zapalenie spojówek, drapanie w gardle, obrzęk warg, swędzenie podniebienia, reakcje skórne, a nawet  astma to najczęstsze symptomy alergii na ten krzew. Na szczęście jednak jej pylenie jest krótkie. Leszczyna zaczyna kwitnąć  od połowy lutego, a okres ten kończy się w całej Polsce już w połowie marca.

Zdjęcie Co pyli w marcu? Sprawdź na co możesz być uczulona? #1

Olcha

Olcha daje o sobie znać już początkiem lutego, ale największe stężenie pyłków osiąga na przełomie marca i kwietnia. Pylenie potrwa aż do połowy kwietnia.  Na terenie województwa zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego stężenie pyłków tego drzewa jest największe. I chociaż najlepsze miejsca dla olchy to tereny podmiejskie, lasy i parki to w miejskich aglomeracjach białko pyłków wchodzi w reakcje ze spalinami, zwiększając objawy alergii. U osób wrażliwych na jej pyłki objawy alergii pojawiają się nagle, wraz z pierwszymi dniami kwitnienia drzewa. U pacjentów obserwuje się przede wszystkim nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, kaszel i ataki kichania.

Cis

Cis zaczyna kwitnąć wraz z początkiem marca przez około 10-30 dni. Poza tym, że uczula, to dodatkowo podrażnia błony śluzowe nosa i gardła, ponieważ w jego pyłkach znajduje się silna trucizna zwana taksyną. Największe skupisko cisa pospolitego znajduje się w Borach Tucholskich, jednak jest to roślina ozdobna więc spotkać możemy ją w parkach i przydomowych ogrodach.

Topola

Topola zaczyna kwitnąć  już w lutym, jednak apogeum pylenia zaczyna się właśnie w marcu, a dokładnie pod koniec marca. Chociaż do maja kwitną żeńskie odmiany tego drzewa, to produkują one mniej pyłków przez co objawy alergii są coraz słabsze. Kolejna dobra wiadomość to ta, że topola uczula niezwykle rzadko, a jeśli już to objawy alergii są bardzo łagodne. Topole to ozdobne drzewa, które spotkać możemy w miejskich parkach, jednak zdecydowanie więcej jest ich na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu.

Wierzba

Wierzba kwitnie od połowy  marca, aż do końca kwietnia  i właśnie wtedy daje charakterystyczne objawy, jakimi są nieżyt nosa, łzawienie oczu i podrażnienie skóry. Chociaż wierzba uczula rzadko, to niestety alergia na nią jest bardzo silna i intensywna, do tego stopnia, że osoby uczulone powinny zrezygnować z miodów, ponieważ wiele z nich zawiera wierzbowe pyłki. Wierzby lubią podmokłe tereny, dlatego zazwyczaj znajdują się na terenach niezamieszkanych. Paradoksalnie jednak w miastach częściej niż na wsiach obserwuje się objawy uczuleń. Największe skupiska znajdują się w Małopolsce.

Brzoza

Chociaż brzoza zazwyczaj  rozpoczyna swój atak na nasz organizm dopiero początkiem kwietnia to w przypadku kiedy zima jest łagodna, możemy już w marcu zaobserwować skutki jej pylenia. W warunkach sprzyjających pylenie brzozy może przeciągnąć się aż do maja, a to naprawdę zła wiadomość dla osób uczulonych. Pyłki tego drzewa to bowiem jednej z najsilniejszy ch alergenów. Objawy, jakie daje to katar sienny, kichanie i łzawienie oczu – wersja delikatna. Osoby silnie uczulone mogą mieć obrzęknięte usta, zmiany skórne, napady duszności, astmę alergiczną, złe samopoczucie. Brzoza ze względu na swoją piękną korę cieszy się największą sympatią spośród drzew, dlatego spotkać ja możemy niemal wszędzie w ogrodach, parkach, domowych ogródkach, placach i osiedlach, naturalnie występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich, wszystkich lasach liściastych, a także mieszanych oraz borach sosnowych.

Zdjęcie Co pyli w marcu? Sprawdź na co możesz być uczulona? #2

 

Wczesna wiosna to najgorszy czas dla alergików. Początki pylenia drzew i krzewów w dużej mierze zależne są od tego, czy zima jest łagodna czy mroźna. Łagodna oznacza pylenie niektórych już  w styczniu, przedłużające się mrozy powodują, że rośliny pylą później, ale za to wszystkie w podobnym czasie. Najwyższe stężenie pyłków obserwuje się w dni bezwietrzne i pogodne dni.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną