Wrzesień 2022: Nowe przepisy i obowiązki dla pieszych!

Martyna

Prawo

30.08.2022 8:49

Wrzesień 2022: Nowe przepisy i obowiązki dla pieszych!

Wrzesień przyniesie zmiany dla kierowców. Będzie to drugi etap wdrażania przepisów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Osoby łamiące przepisy muszą liczyć się ze znacznym uszczupleniem swoich portfeli. Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury poinformował także o zmianach dla pieszych. Czego dokładnie będą dotyczyć?

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw, z pewnymi wyjątkami, weszła w życie w styczniu 2022 roku. Taryfikator mandatów został zaostrzony. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że wprowadzone przepisy w znacznym stopni przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Obserwowany jest trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę ofiar w wypadkach. Już we wrześniu 2022 r. na kierowców i pieszych czeka szereg kolejnych zmian.

 

Zdjęcie Wrzesień 2022: Nowe przepisy i obowiązki dla pieszych! #1

Piesi muszą mieć się na baczności!

Nowe przepisy obowiązujące pieszych wejdą w życie 21 września 2022 roku. Dotyczyć będą zachowania pieszych przy ścieżce rowerowej.

Otóż ścieżka rowerowa będzie traktowana jak torowisko lub jezdnia.

Spacer drogą dla rowerów będzie wykroczeniem podobnym do chodzenia po jezdni czy torowisku.

Pieszy, przechodzący przez ścieżkę rowerową będzie musiał robić to wyłącznie w wyznaczonych miejscach – tak jak w przypadku jezdni (na przejściu na pieszych).

Jeśli pasów nie ma, pieszy będzie mógł skorzystać z tzw. przejścia sugerowanego.

Przechodząc na drugą stronę jezdni lub drogi dla rowerów poza wyznaczonym przejściem, pieszy będzie musiał upewnić się, że nie spowoduje zagrożenia i nie utrudni ruchu pojazdom znajdującym się na drodze.

Piesi będą musieli upewnić się, że nie wchodzą na drogę rowerową zza przeszkody lub zaparkowanego pojazdu, który rowerzystom ograniczałby widoczność.

Ponadto pieszy podczas przekraczania ścieżki nie będzie mógł używać telefonu ani innych urządzeń elektrycznych, które mogłyby rozproszyć jego uwagę.

Piesi przed przejściem będą zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa przejeżdżającym pojazdom po ścieżce rowerowej.

Nowe przepisy ułatwiają ustalenie winnego w razie kolizji pieszego z rowerem albo hulajnogą elektryczną na drodze dla rowerów.

 

Uwaga na znaki drogowe!

Należy będzie również przestrzegać znaków. Chodzi o C-13 i C-16. Ich połączenie znajdziemy na niebieskiej tarczy z białymi symbolami. Pierwszy symbol oznacza drogę dla rowerów, drugi drogę dla pieszych.

Warto zwrócić uwagę na to, jak te dwa symbole są od siebie oddzielone na tarczy.

Jeśli symbole są oddzielone POZIOMĄ białą linią - oznacza to, że piesi i rowerzyści poruszają się po wspólnej drodze. Należy jednak pamiętać, że piesi mają pierwszeństwo.

Dodajmy, że jeśli symbole oddzielone są od siebie na niebieskiej tarczy PIONOWĄ linią oznacza to, że są to dwie odrębne/odseparowane drogi.

 

Zdjęcie Wrzesień 2022: Nowe przepisy i obowiązki dla pieszych! #2