Zmiany dla kierowców: Czy to koniec z parkowaniem na chodniku?

Martyna

Prawo

26.08.2022 7:56

Zmiany dla kierowców: Czy to koniec z parkowaniem na chodniku?

Wrzesień przyniesie zmiany dla kierowców. Będzie to drugi etap wdrażania przepisów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Osoby łamiące przepisy muszą liczyć się ze znacznym uszczupleniem swoich portfeli. Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury poinformował o zmianach dla kierowców, które wejdą w życie od września. Jednym z założeń jest zmiana definicji chodnika. O co dokładnie chodzi?

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw, z pewnymi wyjątkami, weszła w życie w styczniu 2022 roku. Taryfikator mandatów został zaostrzony. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że wprowadzone przepisy w znacznym stopni przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Obserwowany jest trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę ofiar w wypadkach. Już we wrześniu 2022 r. na kierowców czeka szereg kolejnych zmian.

 

Zmiana definicji chodnika

Zmiany dotyczące chodnika wejdą w życie 21 września 2022 r.

Przepisy obejmują zmianę definicji chodnika, która została umieszczona w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

Przypomnijmy, że obecnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym widnieje zapis, że „chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych”.

Nowelizacja przepisów zmienia definicje chodnika na następującą „chodnik jest częścią drogi WYŁĄCZNIE dla ruchu pieszych  i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”.

Portal brd.24.pl, który przejrzał się sprawie informuje, że od 21 września 2022 r. w życie wejdzie również prawo pozwalające na budowę węższych chodników — o szerokości zaledwie metra.

 

Zdjęcie Zmiany dla kierowców: Czy to koniec z parkowaniem na chodniku? #1

Koniec z parkowaniem na chodniku?

W związku z nadchodzącymi zmianami można domyślać się, że na parkowanie na chodniku nie będzie dozwolone.

Przypomnijmy, że do 21 września- czyli do dnia zmiany przepisów parkowanie na chodniku pod określonymi warunkami jest legalne.

Obecnie dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5t.

Muszą być  jednak spełnione następujące warunki:

  • Pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni;
  • Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m;
  • Na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania, lub postoju.

 

Mandat za parkowanie na chodniku?

Na kierowcę, który łamie przepisy dotyczące parkowania na chodniku, może zostać nałożony mandat w wysokości 100 złotych. Ponadto może zostać obciążony 1 punktem karnym.

O innych zmianach, które czekają na kierowców we wrześniu pisaliśmy w naszym artykule. Znajdziesz go TUTAJ

 

Zdjęcie Zmiany dla kierowców: Czy to koniec z parkowaniem na chodniku? #2