Zakaz korzystania z Odry przedłużony!

Justyna
Newsy
26.08.2022 22:05
Zakaz korzystania z Odry przedłużony!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało kolejny alert w związku z zagrożeniem ekologicznym na Odrze. Zakaz korzystania z rzeki został przedłużony, jednak nie wszędzie.

Przedłużenie zakazu

Ostrzeżenia w postaci alertu RCB trafiły do użytkowników telefonów komórkowych w poszczególnych powiatach województwa zachodniopomorskiego:

  • myśliborskim;
  • gryfińskim;
  • goleniowskim;
  • polickim;
  • m. Szczecin;
  • m. Świnoujście;
  • kamieńskim.

Do mieszkańców wymienionych powiatów trafił komunikat o następującej treści:

„Uwaga! Zakaz korzystania z wód Odry przedłużony w Zachodniopomorskiem do odwołania. Zakaz nie dotyczy Zalewu Szczecińskiego. Śledź komunikaty”.

Decyzję w omawianej sprawie miał podjąć wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki. Wyjaśniał dodatkowo w rozmowie z dziennikarzami, że zakaz nie będzie obowiązywać na Zalewie Szczecińskim i Roztoce Odrzańskiej. Na obu akwenach nie zaobserwowano bowiem parametrów chemicznych wody, które stwierdzono w wodzie napływającej z południa: wysokiej zawartości tlenu, wysokiego pH, wysokiej przewodności czy dużej ilości soli. Zaznaczał także, że na wskazanym obszarze nie zaobserwowano śnięcia ryb.

Kolejne decyzje w sprawie rozszerzenia lub zawężenia decyzji będą rozważane i podejmowane w zależności od bieżącej sytuacji. Zakaz dotyczy korzystania z wody w celach gospodarczych (w tym podlewania), kąpieli, połowów ryb i ich spożywania oraz pojenia zwierząt gospodarskich i domowych.

Sytuacja w województwie lubuskim

Wojewoda lubuski nie przedłużył po raz kolejny obowiązującego od 13 sierpnia rozporządzenia porządkowego w sprawie zakazu korzystania z wód Odry na terenie województwa.

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki wyjątkiem jest kanał portowy w Cigacicach. Nowe, wydane w poniedziałek (22 sierpnia br.) rozporządzenie porządkowe wojewody lubuskiego będzie obowiązywać do 30 sierpnia br.

Połowy rekreacyjne znów możliwe

Na terenie województwa dolnośląskiego zakaz korzystania z wody pochodzącej z Odry obowiązywał do 25 sierpnia. Wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, postanowił go nie przedłużać.

Zdjęcie Zakaz korzystania z Odry przedłużony! #1

Od piątku, 26 sierpnia, od godz. 15.00 łowienie ryb jest znów możliwe na dolnośląskim odcinku rzeki. Wojewoda postawił jednak jeden warunek, pod jakim wędkarze mogą z niej korzystać. Mianowicie dozwolony jest połów rekreacyjny, ale ryby należy wypuścić z powrotem do rzeki.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną