Dodatek węglowy nie dla mieszkańców Krakowa!

Justyna
Newsy
25.08.2022 20:47
Dodatek węglowy nie dla mieszkańców Krakowa!

Od niedawna można składać wniosek o tzw. dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Jednak nie skorzystają z niego mieszkańcy Krakowa, czemu winne są obowiązujące w mieście przepisy.

Kraków bez dodatku węglowego

Jak poinformował krakowski magistrat:

„(…) składanie wniosków o dodatek węglowy przez mieszkańców Krakowa jest bezprzedmiotowe".

W skierowanym do mieszkańców komunikacie czytamy, że zgodnie z ustawą dodatek w wysokości trzech tysięcy złotych przysługuje jedynie gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ocieplania są paliwa stałe. A używanie takich źródeł energii cieplnej od września 2019 roku w stolicy Małopolski jest zakazane.

Uchwała antysmogowa

Paliwa stałe to źródła ciepła, których używanie jest zakazane na terenie Krakowa uchwałą antysmogową. Jej celem była poprawa jakości powietrza w stolicy Małopolski. Za łamanie przepisów grożą dotkliwe kary, od mandatu w wysokości do 500 złotych do grzywny, której wysokość może sięgnąć nawet pięciu tysięcy złotych. Kara może być nakładana za każdym razem, gdy straż miejska wykryje przypadek palenia węglem lub drewnem.

Zdjęcie Dodatek węglowy nie dla mieszkańców Krakowa! #1

Zgodnie ze słowami rzecznika prasowego krakowskiego magistratu wprowadzone prawo przynosi widoczne efekty:

Od 1995 roku wymieniono 45 tysięcy pieców. Możemy powiedzieć, że w Krakowie niemal wszystkie stare piece, te najbardziej trujące, zostały wymienione”.

Dodatek na inne źródła ciepła

Po ogłoszeniu rządowego pomysłu dopłat do węgla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował do ministerstwa klimatu apel o jak najszybsze uwzględnienie kwestii dopłat do gospodarstw, które po likwidacji palenisk są ogrzewane gazem i energią elektryczną.

Do Sejmu trafił projekt ustawy przewidujący dopłaty dla gospodarstw korzystających z innych niż węgiel i gaz sieciowy źródeł ciepła. Z rekompensaty miałyby skorzystać także między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, placówki oświaty oraz ochrony zdrowia.

Posłowie mają zająć się propozycją "wsparcia odbiorców ciepła używających do opalania pelletu, LPG, oleju opałowego, drewna opałowego i używających ciepła systemowego" podczas posiedzenia zwołanego na 2 września. Tego dnia w Sejmie może zostać przyjęty również projekt ustawy powiększający wsparcie samorządów między innymi na dopłaty do ciepła.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną