Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Ewelina

Zdrowie

05.08.2022 14:01

Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Kobiety mogą przyjmować ją pod różnymi postaciami, ale najczęściej decydują się na tę doustną. Poznaj podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Najważniejszym zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest zabezpieczanie przed niepożądaną ciążą. Warto pamiętać, że nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową. Ich mechanizm polega między innymi na zahamowaniu owulacji, przez co nie uwalnia się komórka jajowa. Jednak aby mogły skutecznie działać, kobiety muszą pamiętać o podstawowych zasadach stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Antykoncepcja hormonalna a recepta

W Polsce środki antykoncepcyjne, w których składzie znajdują syntetyczne hormony, nie są dostępne dla każdego. Oznacza to, że tylko recepta na tabletki antykoncepcyjne pozwala się w nie zaopatrzyć. Aby ją uzyskać, należy odwiedzić lekarza ginekologa, można również skorzystać z usługi, jaką jest e-recepta wystawiona po konsultacji przez internet. To niezwykle wygodne i szybkie rozwiązanie – nie trzeba czekać na wolny termin i umawiać się na wizytę. Wystarczy wypełnić formularz, a cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest to niezwykle ważne, gdyż przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej istotna jest ciągłość.

Kiedy zacząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

W momencie kiedy już zostaną zakupione tabletki antykoncepcyjne, z ich przyjmowaniem trzeba poczekać na odpowiednią chwilę. Jest to pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego, czyli moment pojawienia się krwawienia. Niektóre kobiety niezwykle boleśnie przechodzą miesiączkę, co uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie. W przypadku złego samopoczucia warto postarać się o L4 online. Tabletkę antykoncepcyjną zawsze trzeba przyjmować o tej samej porze – bez znaczenia czy będzie to ranek, południe czy wieczór, liczy się regularność. Nawet kilkugodzinne opóźnienie może zmienić skuteczność tej antykoncepcji.

Tabletki antykoncepcyjne. Tak wyrobisz codzienny nawyk ich zażywania

Jak wyrobić nawyk przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Na pewno nie powinno się chować blistra, można położyć go w miejscu, do którego zagląda się codziennie (na przykład w łazienkowej szafce obok szczoteczki do zębów). Na rynku dostępne są także pudełeczka na leki z przegródkami, w których można ułożyć tabletki na każdy dzień. Jednak aby mieć pewność, że żadna nie zostanie pominięta, najlepiej ustawić alarm albo zainstalować aplikację monitorującą przyjmowanie antykoncepcji. Po pewnym czasie stanie się to codziennym nawykiem.

Antykoncepcja hormonalna – skutki uboczne

Tabletki nowej generacji są bezpieczne dla zdrowia, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że jak każdy inny lek mogą wywoływać skutki uboczne. Wśród najczęściej wymienianych przypadłości znajdują się:

  • migreny i bóle głowy;
  • obniżenie samopoczucia;
  • spadek libido.

Zawsze trzeba obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować je z lekarzem. Być może konieczne okaże się dobranie innych tabletek lub zmiana formy antykoncepcji hormonalnej? Oprócz tego przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i łączenie ich z innymi lekami również może wywoływać skutki uboczne lub obniżać ich skuteczność. Zabezpieczanie przed ciążą jest ważne, dlatego również w tym wypadku nie zaszkodzi rozmowa z lekarzem.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – czy trzeba robić przerwy?

Standardem jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez 21 dni, a później stosowanie 7-dniowej przerwy. Jednak lekarze coraz częściej zwracają uwagę, że z medycznego punktu widzenia nie stanowi to konieczności. Nieprzerwana kuracja może być dla kobiet korzystna, na przykład w przypadku bolesnych lub obfitych miesiączek, a jeśli są nieregularne, pomaga nad nimi zapanować. Natomiast po stronie wad takiego rozwiązania znajdują się na przykład nagłe krwawienia. Przerwy w antykoncepcji – stosować czy nie? Ostatnie słowo zawsze powinno należeć do lekarza, nigdy nie można decydować o kwestiach medycznych samodzielnie.

Przeciwwskazania do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej

Kiedy tabletki antykoncepcyjne nie są wskazane? Jest kilka przypadłości, które je wykluczają. Wśród nich mamy między innymi nadwagę oraz otyłość, cukrzycę, depresję, żylaki, niektóre nowotwory, nadciśnienie, a także ciążę. Właśnie z tego lekarz powinien przeprowadzić badania, które wykluczą przeciwwskazania do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Stosowanie się do zasad przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zapewnia niemal całkowitą ich skuteczność. Dzięki temu można w łatwy sposób zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą.