Opalanie w ciąży- czy jest szkodliwe?

Patrycja
Zdrowie
31.07.2022 21:29
Opalanie w ciąży- czy jest szkodliwe?

Wraz z rozpoczęciem lata, przyszłe mamy zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie opalać się będąc w ciąży. Zadają sobie pytanie, jaki wpływ ma słońce na organizm ciężarnej i czy to nie zaszkodzi dziecku? Ten temat rodzi wiele kontrowersji i narosło wokół niego sporo mitów. Przedstawiamy sprawdzone fakty!

Zdjęcie Opalanie w ciąży- czy jest szkodliwe? #1

Ciąża a opalanie

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w którym powinna szczególnie dbać o siebie i rozwijające się w jej łonie dziecko. Temat opalania w ciąży wciąż rodzi wiele kontrowersji, narosło wokół niego też sporo mitów…

Jednak zgodnie z najnowszymi wytycznymi, opalanie w ciąży jest możliwe! Jak się okazuje, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa może mieć dobroczynny wpływ zarówno na przyszłą mamę, jak i dziecko!

Jak się bezpiecznie opalać w ciąży?

Lekarze są zdania, że opalanie w pierwszym trymestrze ciąży jest niewskazane. Ekspozycja na słońce może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za rozwój dziecka i niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży.

Opalanie w drugim i trzecim trymestrze jest dozwolone, pod warunkiem odpowiedzialnego podejścia i stosowania się do kilku zasad:

  • Jeśli jesteś w ciąży, nie powinnaś narażać się na nadmierną ekspozycję na słońce i przegrzanie. Unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 11:00 a 15:00.
  • Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym. Przy mocnym słońcu smaruj się kremami z faktorem SPF 50, który ochroni Cię przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
  • Podczas upałów i ekspozycji na słońce, przede wszystkim chroń głowę: zakładaj czapkę, chustkę lub kapelusz. Oprócz tego warto ubierać się jasno, zwiewnie i zasłaniać brzuch.
  • W czasie wysokich temperatur odpowiednio się nawadniaj, kobiety w ciąży powinny pić więcej, nawet 2-3 litry płynów dziennie. Pij wodę lub miętowe czy ziołowe herbaty, które mają działanie ochładzające.

Zbyt długie i intensywne opalanie w ciąży jest niebezpieczne

Zbyt długie i intensywne opalanie może doprowadzić do poparzeń skóry! Warto pamiętać, że w trakcie ciąży skóra jest delikatniejsza, bardziej podatna na działanie słońca i tworzenie się plam pigmentacyjnych i przebarwień, np. ostudy zwanej też maską ciążową, w postaci żółto-brązowych plam na twarzy.

Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do wystąpieniem pajączków na skórze, a nawet krwawienia z dróg rodnych.

W niektórych przypadkach długotrwałe i intensywne opalanie, połączone z odwodnieniem, może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem

Zdjęcie Opalanie w ciąży- czy jest szkodliwe? #2

Bezpieczne opalanie przynosi wiele korzyści

W organizmie kobiety w ciąży, występuje większe zapotrzebowanie na witaminę D: z 400 j.m. do około 800-1000 j.m. (od drugiego trymestru ciąży).

Synteza tej witaminy odbywa się podczas ekspozycji na słońce. Udowodniono, że wystarczy około 15-30 minut przebywania na słońcu, żeby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D.

 Jest ona niezbędna dla zdrowych kości, zarówno matki, jak i dziecka, korzystnie wpływa na odporność. Pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu przez organizm.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną