Wraz z rozpoczęciem lata, przyszłe mamy zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie opalać się będąc w ciąży. Zadają sobie pytanie, jaki wpływ ma słońce na organizm ciężarnej i czy to nie zaszkodzi dziecku? Ten temat rodzi wiele kontrowersji i narosło wokół niego sporo mitów. Przedstawiamy sprawdzone fakty!
Ciąża a opalanie
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w którym powinna szczególnie dbać o siebie i rozwijające się w jej łonie dziecko. Temat opalania w ciąży wciąż rodzi wiele kontrowersji, narosło wokół niego też sporo mitów…
Jednak zgodnie z najnowszymi wytycznymi, opalanie w ciąży jest możliwe! Jak się okazuje, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa może mieć dobroczynny wpływ zarówno na przyszłą mamę, jak i dziecko!
Jak się bezpiecznie opalać w ciąży?
Lekarze są zdania, że opalanie w pierwszym trymestrze ciąży jest niewskazane. Ekspozycja na słońce może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za rozwój dziecka i niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży.
Opalanie w drugim i trzecim trymestrze jest dozwolone, pod warunkiem odpowiedzialnego podejścia i stosowania się do kilku zasad:
- Jeśli jesteś w ciąży, nie powinnaś narażać się na nadmierną ekspozycję na słońce i przegrzanie. Unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 11:00 a 15:00.
- Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym. Przy mocnym słońcu smaruj się kremami z faktorem SPF 50, który ochroni Cię przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
- Podczas upałów i ekspozycji na słońce, przede wszystkim chroń głowę: zakładaj czapkę, chustkę lub kapelusz. Oprócz tego warto ubierać się jasno, zwiewnie i zasłaniać brzuch.
- W czasie wysokich temperatur odpowiednio się nawadniaj, kobiety w ciąży powinny pić więcej, nawet 2-3 litry płynów dziennie. Pij wodę lub miętowe czy ziołowe herbaty, które mają działanie ochładzające.
Zbyt długie i intensywne opalanie w ciąży jest niebezpieczne
Zbyt długie i intensywne opalanie może doprowadzić do poparzeń skóry! Warto pamiętać, że w trakcie ciąży skóra jest delikatniejsza, bardziej podatna na działanie słońca i tworzenie się plam pigmentacyjnych i przebarwień, np. ostudy zwanej też maską ciążową, w postaci żółto-brązowych plam na twarzy.
Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do wystąpieniem pajączków na skórze, a nawet krwawienia z dróg rodnych.
W niektórych przypadkach długotrwałe i intensywne opalanie, połączone z odwodnieniem, może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Bezpieczne opalanie przynosi wiele korzyści
W organizmie kobiety w ciąży, występuje większe zapotrzebowanie na witaminę D: z 400 j.m. do około 800-1000 j.m. (od drugiego trymestru ciąży).
Synteza tej witaminy odbywa się podczas ekspozycji na słońce. Udowodniono, że wystarczy około 15-30 minut przebywania na słońcu, żeby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D.
Jest ona niezbędna dla zdrowych kości, zarówno matki, jak i dziecka, korzystnie wpływa na odporność. Pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu przez organizm.