Bezpieczna antykoncepcja awaryjna. Czym jest tabletka dzień po?

Sponsorowany
Zdrowie
11.08.2023 12:28
Bezpieczna antykoncepcja awaryjna. Czym jest tabletka dzień po?

Antykoncepcja awaryjna, którą nazywana jest tabletka dzień po, jest popularnym rozwiązaniem w przypadku niezabezpieczonego lub niepoprawnie zabezpieczonego stosunku seksualnego. Co warto o niej wiedzieć przed pierwszym użyciem?

Tabletka dzień po w skrócie

Tabletka dzień po, znana także jako doraźna antykoncepcja awaryjna, jest postkoitalną metodą antykoncepcji, stosowaną po niezabezpieczonym stosunku lub w przypadku niepowodzenia innego środka antykoncepcyjnego. Tabletka dzień po charakteryzuje się tym, że jest stosowana w nagłych sytuacjach w celu uniknięcia niechcianej ciąży. W Polsce są dostępne dwa leki w ramach antykoncepcji awaryjnej i różnią się one przede wszystkim główną substancją czynną:

  • jeden z leków ma w składzie lewonorgestrel, który jest syntetycznym odpowiednikiem hormonu, jakim jest progesteron. Ta tabletka dzień po nie powinna być przyjęta później niż 72h po niezabezpieczonym stosunku. Najpewniejszy efekt daje, gdy kobieta przyjmie tabletkę w ciągu pierwszych 24 godzin,
  • drugi z leków ma w składzie octan ulipsrystalu i ta tabletka może zostać przyjęta do 120 godzin po stosunku. Jednak, jak w przypadku pierwszej z nich – najpewniejszy efekt daje przyjęcie tabletki w ciągu pierwszych 24 godzin po stosunku.

Każda kobieta i jej partner musi pamiętać, że jest to skuteczny środek zapobiegawczy, ale nie powinien być stosowany jako regularna forma antykoncepcji. Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem tabletki dzień po, aby uzyskać pełne informacje o jej działaniu, skuteczności i bezpieczeństwie. Kompleksowe informacje uzyska się na platformie medycznej tabletka dzień po: halodoctor.pl

Jak otrzymać tabletkę dzień po?

Tabletka dzień po w Polsce jest dostępna pod warunkiem posiadania na nią e-Recepty. Oznacza to, że te leki nie są dostępne w wolnej sprzedaży w punktach aptecznych. Aby kobieta otrzymała e-Receptę na tabletkę dzień po, musi skorzystać z wizyty gabinetowej lub e-Wizyty na platformie medycznej haloDoctor.pl. Ważnym argumentem przemawiającym za konsultacją z ginekologiem jest fakt, że to w jego profesji jest kompletna i aktualna wiedza o antykoncepcji, co przekłada się na kompleksowość wizyty. Podczas rozmowy z lekarzem, ma on obowiązek przeprowadzić wywiad lekarski, który zakwalifikuje kobietę do bezpiecznego przyjęcia tabletki dzień po. Trzeba mieć na uwadze, że ze względu na stan zdrowia kobiety, czy posiadane choroby przewlekłe, lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty na tabletkę dzień po. Wiążę się to z konsekwencjami zdrowotnymi, których przyczyną będzie ten lek. W trakcie konsultacji warto zadawać pytania, aby jak najlepiej przygotować się na to, co będzie po przyjęciu tabletki dzień po.

Kolejne kroki

Posiadając e-Receptę na tabletkę dzień po, standardowo należy udać się do apteki i zrealizować ją przy pomocy 4-cyfrowego kodu i swojego numeru PESEL. Po powrocie do domu należy jak najszybciej przyjąć lek. Lek przyjmujemy zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

Skutki tabletki dzień po mogą być różne i różnią się w zależności od organizmu każdej kobiety. Kobieta może spodziewać się nudności lub wymiotów – tu warto pamiętać, że gdy stanie się to do 3 godzin po przyjęciu tabletki, należy przyjąć drugą tabletkę. Dodatkowo kobieta może zmagać się ze zmęczeniem, sennością a także bólem w okolicy brzucha i podbrzusza. Może wystąpić niewielkie krwawienie, a także może powodować krwawienie między miesiączkami lub wpłynąć na regularność cyklu menstruacyjnego. Należy pamiętać, że skutki uboczne są zazwyczaj przejściowe i ustępują samoistnie. Jeśli objawy utrzymują się dłużej lub są niepokojące, zaleca się skonsultowanie z lekarzem..

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną