Żylaki nóg to dolegliwość powszechna, z którą mierzyły się już nasze babcie, a wcześniej ich mamy, babcie, a nawet prababcie. To właśnie ich sposoby i metody radzenia sobie z tym nieestetycznym, uciążliwym, a także bolesnym problemem weźmiemy dziś pod lupę.
Żylaki
Żylaki to naczynia krwionośne, które są powiększone na tyle, że widać je pod powierzchnią skóry. Powstają one na skutek zmian i uszkodzeń w zastawkach żylnych, które sprawiają, że krew nie przepływa prawidłowo i ciśnienie w żyle się zwiększa. Żyły powiększając się, tracą elastyczność, uwypuklają się i skręcają tuż pod powierzchnia skóry, tworząc żylaki. Zmiany są nie tylko nieestetyczne, często towarzyszy im pulsujący ból, męczliwość kończyn, uczucie palenia i ciężkości. Nieleczone mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, prowadzić do niewydolności żylnej, zapalenia żył głębokich czy zatorów.
Przyczyny powstawania żylaków
Bezpośrednia przyczyną żylaków są zmiany w warstwach wewnętrznych żył, które regulują przepływ krwi. Jednak wpływ na zmiany w zastawkach żylnych ma wiele czynników, m.in.:
- Brak ruchu i wielogodzinne siedzenie
- Predyspozycje genetyczne
- Otyłość, nadwaga i nieodpowiednia dieta, uboga w witaminę C i błonnik
- Płaskostopie i wysoki wzrost
- Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
- Urazy nóg
- Ciąża
- Przewlekłe zaparcia
- Choroby układu krążenia
- Podwyższony cholesterol
- Nadużywanie alkoholu
- Noszenie odzieży utrudniającej przepływ krwi
- Unieruchomienie kończyn na dłuższy czas np. na skutek złamania
- Stojąca praca
- Częste podkurczanie nóg, siedzenie na nogach i z założoną nogą na nogę
- Częste korzystanie z solarium i sauny
- Długie gorące kąpiele
- Częste noszenie ciężkich przedmiotów
- Ćwiczenie z obciążeniem
- Wiek – na żylaki częściej narażone są osoby starsze
- Płeć – żylaki częściej dotykają kobiet
Babcine sposoby na żylaki
Kapusta
Okłady z kapusty to najpopularniejsza babcina metoda na żylaki, która była pomocna zarówno na początku, jak i w zaawansowanych stadiach niewydolności żylnej.
Czosnek
Nasze babcie równie mocno jak okłady z kapusty ceniły okłady przygotowywane na bazie czosnku. Mieszanka na bazie czosnku i oliwy z oliwek owijały nogi, aby usunąć toksyny, wspomóc krążenie, zmniejszyć obrzęki i stany zapalne.
Kasztanowiec
Korzystny wpływ kasztanowca jest zasługą zawartej w nim escyny, eskuliny u garbników. Zastosowanie w leczeniu żylaków znalazły zarówno nasiona, kwiat, jak i kora. Choć dzisiaj możemy kupić wiele preparatów z wyciągów z kasztanowca, to nasze babcie samodzielnie przygotowywały z niego nalewki, odwary i napary. Napary i odwary służyły im do stosowania wewnętrznego, natomiast nalewkę wcierały w miejsca chorobowo zmienione i robiły kompresy.
Nagietek
Nagietek podobnie jak kasztanowiec był bardzo lubiany przez nasze babcie. Piły go, dodawały do kąpieli i wykonywały z niego domowe maści na żylaki. Dzięki jego działaniu przeciwzapalnemu i przeciwobrzękowemu łagodziły dolegliwości związane z żylakami.
Arnika
Kolejne ulubiona roślina naszych babć, które zmagały się z żylakami. Tak samo, jak nagietek działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Arnikę dodawano do kąpieli, przygotowywano z niej okłady i domowe maści.
Oczar wirginijski
Babcie ceniły oczar za to, że zmniejszał opuchliznę, ale przede wszystkim działał przeciwbólowo. Nasączone w przygotowanym przez nie wyciągu z oczaru gazy nakładały na zmienione chorobowo miejsca dwa razy dziennie.
Podbiał
Kolejne nieoceniona roślina służąca naszym babciom w walce z żylakami. Z liści podbiału przygotowywały one papkę, którą nakładały na skórę, aby zmniejszyć obrzęki i stany zapalne żył.
Pietruszka
Wywar z pietruszki to kolejny domowy sposobna żylaki, który pomaga je zminimalizować, a dodatkowo wspomaga odnowę komórek i działa przeciwutleniająco. Posiekane liście pietruszki nasze babcie gotowały, a gotowy wywar mieszały z olejkiem nagietkowym lub oliwą z oliwek i wsmarowywały w żylaki.
Ocet jabłkowy
Chociaż nie ba badań, które potwierdzałyby skuteczność stosowania octu na żylaki to nasze babcie polecały ten specyfik. Stosowano go zarówno wewnętrznie, aby oczyścić organizm z toksyn jak i zewnętrznie żeby poprawić krążenie krwi. W stosowaniu miejscowym nasze babcie nakładały nierozcieńczony ocet, natomiast do picia rozcieńczały dwie łyżki w szklance wody.
Masaż
Już nasze babcie i prababcie wiedziały, że masaż pozwala usprawnić krążenie. Dzisiaj wiemy, że niezależnie od tego, gdzie na nogach występują u nas żylaki, to masaż należy wykonywać w kierunku od stóp aż do bioder. Tylko tak wykonane masowanie pozwoli usprawnić przepływ krwi w kończynach.
Oliwa z oliwek
Masaż kończyn nasze babcie wzbogacały o oliwę z oliwek, czasami samą, a czasami z dodatkiem witaminy E lub olejku cyprysowego. Masaż z takimi dodatkami działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, uelastyczniał skórę i pobudzał cyrkulację krwi.
Ciepło zimno
Kolejny babciny sposób na żylaki to prysznic kończyn. Polegał on na przemiennym polewaniu nóg raz zimną, a raz ciepłą wodą po 30 sekund przez około 10 minut. Hydroterapię można było także przeprowadzić przy użyciu dwóch misek z ciepłą i zimną wodą z dodatkiem soli. Moczenie nóg trwało wtedy około 2 minut w każdej z misek naprzemiennie przez 15 minut. Takie codzienne kuracje usprawniały krążenie i zmniejszały obrzęk nóg.
Pieprz cayenne
Z tej przyprawy nasze babcie przygotowywały domowe maści na żylaki, które łagodziły niedrożność żył. Na bazie pieprzu caynne można także było przygotować napój, który piło się regularnie przez 3 miesiące.
Inne rośliny pomocne w walce z żylakami
- Wąkrota azjatycka – przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza obrzęki, uelastycznia żyły i poprawia krążenie.
- Dziurawiec – ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
- Buraki – usprawniają krążenie krwi, wzmacniają naczynia krwionośne.
- Imbir - korzystnie wpływa na krążenie i ma właściwości przeciwzapalnie.
- Rozmaryn – wzmacnia naczynia krwionośne i chroni przed wolnymi rodnikami.
- Awokado – wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego.
- Borówki – wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i uelastyczniają żyły.
- Winorośl – działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i homeostatycznie.
- Ruszczyk – zmniejsza ból, redukuje stany zapalne, obkurcza żyły i poprawia przepływ krwi.
- Majeranek – działa przeciwzapalnie, i ściągająco, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
- Przewiercień długolistny – działa przeciwzapalnie i kojąco.
- Żywokost – zmiesza obrzęk, redukuje zaczernienie i swędzenie.
Profilaktyka
Jeśli chcemy uniknąć problemów z żylakami, powinniśmy przede wszystkim zadbać o profilaktykę:
- Unikajmy długiego siedzenia i stania i pozycji utrudniających krążenie
- Uprawiajmy sport, ale zrezygnujmy z ćwiczeń siłowych
- Odpoczywajmy z nogami uniesionymi powyżej serca
- Zrezygnujmy z częstego chodzenia na obcasach
- Unikajmy gorących kąpieli, częstych wizyt w saunach czy solarium
- Zakładajmy ubrania nieograniczające krążenia
- Unikajmy alkoholu, papierosów i niezdrowego jedzenia
- Ograniczmy kawę i czarną herbatę