Tabletka „dzień po” – na czym polega jej działanie? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Ewelina

Zdrowie

02.08.2022 8:55

Tabletka „dzień po” – na czym polega jej działanie? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Tabletka „dzień po”, czy też tabletka awaryjna, to niekiedy ostatnia deska ratunku przed nieplanowaną ciążą. Na czym jednak konkretnie polega jej działanie i czego należy się spodziewać, przyjmując ją? Czy zapewnia 100% ochronę przed ciążą i czy można ją kupić bez problemu w każdej aptece, gdy tylko będzie nam potrzebna? Sprawdzamy!

Czym są tabletki „dzień po”? Jak działają?

W przypadku niedawnego współżycia bez zabezpieczenia lub z antykoncepcją, która z jakiegoś powodu mogła okazać się niedostatecznie skuteczna, pomóc mogą tabletki „dzień po”. Co to za środki? Są to hormonalne tabletki antykoncepcyjne, z grupy „ratunkowej”, co oznacza, że mają chronić przed zajściem w ciążę w sytuacjach awaryjnych, a nie jako główna metoda antykoncepcyjna. Podstawową zasadą działania każdej pigułki „dzień po” jest hamowanie owulacji, co ma na celu niedopuszczenie do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. 

Skuteczność działania tabletek „po” ściśle powiązana jest z czasem ich przyjęcia od stosunku, ponieważ mają przede wszystkim opóźnić owulację. Przyjęte już po owulacji mogą nie spełnić w sposób pożądany swojej roli. Jeśli dojdzie do ciąży wcześniej, tabletka „po” również nie spełni swojego zadania, ponieważ ma zapobiegać ciąży, a nie przerywać ciążę już istniejącą (nie działa wczesnoporonnie). Mimo stosunkowo wysokiej skuteczności ochrony antykoncepcyjnej nie są to również tabletki dające gwarancję, że do ciąży nie dojdzie, gdy zostaną przyjęte prawidłowo. Żadna metoda antykoncepcyjna tego jednak nie gwarantuje. 

Jak zdobyć tabletkę „dzień po”, gdy będzie potrzebna?

W naszym kraju nie można na własną rękę kupić pigułki „dzień po” legalnie, jeśli wcześniej nie zgłosimy się do lekarza i nie wystawi on recepty. Jak zdobyć tabletkę „dzień po” w takim przypadku? Należy skorzystać z konsultacji z lekarzem przyjmującym na NFZ lub prywatnie, przy czym nie musi być to lekarz ginekolog, ale i każdy inny lekarz z uprawnieniami. Pacjentka może uzyskać zdalnie receptę na tabletkę dzień po

Bez względu na to, jaką formę kontaktu z lekarzem pacjentka wybierze, każdorazowo specjalista będzie zobowiązany do zapoznania się z jej historią medyczną i stanem zdrowia. W tym celu z pacjentką przeprowadzany jest wywiad medyczny ustny bądź pisemny. Pacjentka odpowiada w nim na pytania dotyczące ważnych z medycznego punktu widzenia kwestii, które mogą mieć znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji awaryjnej. Lekarz odpowiedzi pacjentki analizuje i na tej podstawie podejmuje decyzję o wystawieniu (bądź nie) jej e-recepty na tabletkę „po”. 

Antykoncepcja awaryjna – co musisz o niej wiedzieć?

Decydując się na przyjęcie antykoncepcji ratunkowej, należy wiedzieć, że może ona wpływać na organizm nie tylko w sposób pożądany, czyli opóźniając owulację. Tabletki „dzień po” mogą u niektórych pacjentek wywoływać niepożądane efekty. Jak działają zatem na organizm? Tabletka „dzień po” może przyczynić się do zaburzeń krwawienia miesiączkowego, co oznacza, że miesiączka może się nieco opóźnić lub pojawić wcześniej, ponadto inna może być intensywność krwawienia. Dodatkowo możliwe skutki uboczne to np. bóle głowy i podbrzusza, tkliwość piersi, nudności i wymioty, a także wahania nastrojów.

Część z wyżej wspomnianych działań niepożądanych tabletek „po” może przypominać nieco objawy wczesnej ciąży, dlatego jeśli pacjentka je zauważy, powinna zachować czujność. W przypadku opóźnienia miesiączki o więcej niż 5 dni zaleca się wykonanie testu ciążowego, by sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do ciąży.