6 tysięcy dotacji dla właścicieli domów jednorodzinnych! Nabór ruszył 3 sierpnia 2023!

Martyna
Dofinansowania
03.08.2023 19:25
6 tysięcy dotacji dla właścicieli domów jednorodzinnych! Nabór ruszył 3 sierpnia 2023!

Dziś (3.08.2023 r.) rozpoczyna się nowa edycja programu „Moja Woda”. Właściciele domów jednorodzinnych mogą starać się o dofinansowanie na instalację deszczówki. Jakie warunki trzeba spełnić? 

Szczegóły programu 

Program „Moja Woda” jest skierowany dla właścicieli domów jednorodzinnych. Przedsięwzięcie jest finansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma ono na celu ochronę zasobów wody, dzięki zwiększeniu retencji na terenie posesji przy domkach jednorodzinnych. Program oferuje przyznanie dofinansowania m.in. na: 

  • Zakup lub montaż instalacji do zbierania wód odpadowych (tzw. Deszczówki) 
  • Zakup lub montaż instalacji zbiornika retencyjnego 
  • Zakup lub montaż instalacji elementów do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tego roku przygotował dofinansowanie do właścicieli domów jednorodzinnych w wysokości do 6000 zł. 

Jak złożyć wniosek? 

Właściciele domów jednorodzinnych chcący ubiegać się o otrzymanie dofinansowania mogą od dzisiaj złożyć wniosek w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 

Formularz musi zawierać dokumenty potwierdzające wydatek na zakup, montaż lub instalację wymienionych wyżej sprzętów. Honorowane będą faktury oraz protokoły wykonania lub oświadczenie o samodzielnej realizacji. 

Należy jednak podkreślić, że przyznane środki finansowe mogą pokryć maksymalnie 80 % pokrytych kosztów przez właściciela. Minimalna kwota inwestycji musi wynieść minimum 2 tys. zł.  

Dbajmy o środowisko  

Podstawowym celem programu jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej, która będzie mogła zostać ponownie wykorzystana na swojej posesji. Ponadto projekt zakłada zwiększenie poziomu retencji wody i przeciwdziałać skutkom suszy. Niestety jest ona silnie odczuwalna w rozległych rejonach świata. 

Negatywnymi skutkami suszy są: 

  • Przesuszenie gleby 
  • Zmniejszenie lub zniszczenie upraw roślinnych 
  • Wysokie ryzyko pożarów 

Z pewnością proponowane rozwiązanie, dla właścicieli domów jednorodzinnych przyczyni się do walki z globalnym ociepleniem i wpłynie pozytywnie na nasze środowisko. Dotychczas z poprzednich edycji programu skorzystało aż 43 tys. beneficjentów. Wartość przyznanych środków pieniężnych szacuje się na 200 mln zł.  

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną